Przejdź do treści
Bombardier Global 6500 dla armii amerykańskiej (fot. US Army)
Źródło artykułu

Bombardier Global 6500 wybrany przez armię amerykańską na prototyp samolotu szpiegowskiego

Armia Stanów Zjednoczonych (USA) wybrała odrzutowiec Bombardier Global 6500 jako prototyp systemu, znanego również jako HADES. 3 stycznia 2024 r. US Army potwierdziła zamówienie na Bombardiera Globala 6500 z opcją zakupu dwóch dodatkowych samolotów w okresie trzech lat.

Prototyp HADES będzie pierwszym odrzutowcem biznesowym z dużą kabiną należącym do armii amerykańskiej, wykorzystywanym na platformach wywiadu powietrznego, obserwacji i rozpoznania. Jego dostawa przewidywana jest na 1 października 2024 r.

Prototyp samolotu szpiegowskiego zostanie opracowany w celu przeprowadzania operacji „głębokiej detekcji”, dzięki którym armia amerykańska będzie mogła dostrzec zagrożenie atakiem z większych odległości.

„HADES zapewni armii większy zasięg, prędkość długotrwałość lotu” – powiedział płk Joe S. Minor, kierownik projektu ds. stałopłatów armii. „HADES będzie działać na większych wysokościach niż starsze platformy turbośmigłowe. Większe wysokości oznaczają zdolność do dalszego i trwalszego monitorowania obszarów zainteresowania. Działanie to jest najważniejszym imperatywem operacyjnym armii do 2030 r.”.

Od 2020 r. w ramach przygotowań do programu HADES armia amerykańska rozmieściła dwa demonstratory technologii powietrznej (ATD) do celów wywiadu powietrznego, obserwacji i rozpoznania, znane jako Artemis i Ares.

Artemis (Aerial Reconnaissance and Targeting Exploitation Multi-Mission Intelligence System), to Bombardier Challenger 650, który wykonał ponad 600 lotów bojowych dla amerykańskiego dowództwa europejskiego.

Z kolei Ares (Airborne Reconnaissance and Electronic Warfare System), to Bombardier Global Express 6500, wykonał 300 lotów bojowych na obszarze Indo-Pacyfiku.

ATD dostarczają danych na temat wydajności platformy, integracji i wydajności czujników oraz dystrybucji danych zarówno armii, jak i połączonym siłom.

ATD pozwalają także armii lepiej zrozumieć doktrynę, szkolenie, personel, infrastrukturę i utrzymanie wymagane do wykorzystania bardziej wydajnych systemów, które zapewni HADES.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony