Przejdź do treści
A319 należący do linii Volotea, fot. aerotime
Źródło artykułu

Piloci A319 linii Volotea pomylili lotniska i prawie wylądowali w bazie francuskiej marynarki wojennej

10 września 2022 r., piloci A319 linii Volotea (znaki rejestracyjne EC-MTD) rozpoczęli podejście do pasa startowego bazy lotniczej francuskiej marynarki wojennej Landivisiau w Bretanii, ale w ostatniej chwili zdołali przerwać manewr i skierowali się na właściwe lotnisko. Samolot wykonywał lot V72820 z lotniska Ajaccio Napoleon Bonaparte (AJA) na Korsyce na lotnisko Brest Bretagne (BES) w Bretanii.

Po dwóch godzinach lotu, gdy samolot przelatywał nad miastem Morlaix, piloci rozpoczęli wstępne podejście do bazy lotniczej Landivisiau Naval, zlokalizowanej 22 km na wschód od docelowego lotniska. Francuska Służba Informacji Lotniczej podaje bliskość Brestu i Landivisiau jako potencjalny problem dla lotników, a dodatkową komplikacją jest taka sama orientacja pasów startowych obu lotnisk (RWY 25), co wymaga weryfikacji pozycji statku powietrznego przez cały czas trwania podejścia - można przeczytać w informacji AIP dla lotniska Brest.

Baza wj Landivisiau jest główną bazą francuskiego lotnictwa morskiego. Na lotnisku stacjonują myśliwce Rafale, a piloci mają możliwość symulowania tam wykonywania lotów z lotniskowca Charles de Gaulle. W przeciwieństwie jednak do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, Francuska Marynarka Wojenna nie posiada katapulty lądowej.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony