Przejdź do treści
Smugi kondensacyjne na niebie, fot. Picuki
Źródło artykułu

Nowy podatek węglowy zagraża branży GA

Stowarzyszenie AOPA otrzymało niepokojące wiadomości o planach uchwalenia w Portugalii nowych przepisów odnośnie podatku węglowego, które drastycznie podniosłoby koszty funkcjonowania branży General Aviation. Wydaje się, że podatek od emisji dwutlenku węgla dotyczy prywatnych odrzutowców, ale jednak najmocniej uderza w małe samoloty o napędzie tłokowym.

Organizacja ma nadzieję, że wprowadzenie przepisu w Portugalii uda się jeszcze powstrzymać, tak aby nie został on przyjęty również poprzez inne kraje. AOPA wraz APAU (Stowarzyszenie Ultralekkich Statków Powietrznych) i lokalnymi aeroklubami utworzyło grupę dyskusyjną i odbyło kilka spotkań, w tym z biurem rządowym odpowiedzialnym za tę sprawę.

Rząd portugalski jest świadomy, że ustawa zawiera oczywiste błędy (zawarte w jej założeniach), które pokazują absurd naliczanych podatków i które wymagają korekty. Nie ma jednak jeszcze żadnych informacji o dodatkowych krokach w celu ich zmiany, a także nie wiadomo kiedy te działania zostaną przeprowadzone.  

AOPA zamierza analizować i informować na bieżąco o rozwoju tej sytuacji.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony