Przejdź do treści
Londyn. Uroczystości pogrzebowe śp. por. Jana Stangryciuka (fot. Robert Ottenburger)
Źródło artykułu

Londyn. Uroczystości pogrzebowe śp. por. Jana Stangryciuka

W wieku 101 lat na wieczną wartę odszedł por. Jan Stangryciuk Black, ostatni pilot mieszkający na Wyspach Brytyjskich walczący w "Bitwie o Anglię".

Śp. por. Jan Stangryciuk-Black walczył z Niemcami w obronie Wielkiej Brytanii. Był tylnym strzelcem pokładowym w składzie 300 Dywizjonu Bombowego “Ziemi Mazowieckiej”.

Pożegnanie naszego Rodaka odbyło się w piątek (10 listopada) w Londynie.

W ostatniej drodze śp. por. Stangryciukowi towarzyszyła delegacja Sił Powietrznych z Dęblina: przedstawiciele 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego na czele z dowódcą płk. pil. dr. inż. Pawłem Marcinkowskim, przedstawiciele kadry Lotniczej Akademii Wojskowej z podchorążymi oraz seniorzy ze stowarzyszenia „Promocja- 77 Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej”. Asystę honorową wystawili żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z 41BLSz i Orkiestra Wojskowa w Dęblinie.

Śp. por. Jan Stangryciuk urodził się 8 kwietnia 1922 r. w Chełmie. Zmarł 22 października 2023 r. w Londynie. Za swoją służbę został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Medalem Lotniczym oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 2 września 2023 otrzymał awans na stopień porucznika. Spoczął na cmentarzu Gunnersbury w Londynie.

Cześć Jego pamięci!

Tekst: ppor. Marlena Kuna

Londyn. Uroczystości pogrzebowe śp. por. Jana Stangryciuka (fot. Robert Ottenburger)2

(fot. Robert Ottenburger)

Londyn. Uroczystości pogrzebowe śp. por. Jana Stangryciuka (fot. Robert Ottenburger)3

(fot. Robert Ottenburger)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony