Sebastian Kawa, Carlos Rocca, Thomas Gostner. fot. Szybowcowa Kadra Narodowa

Kawa Super Star!

Sebastian KAWA po brawurowym locie wygrał siódmą konkurencję i z ogromną przewagą prowadzi w klasyfikacji generalnej mistrzostw.

Sebastian Kawa we wspaniałym stylu wygrał siódmą, przedostatnią konkurencje i umocnił się na pozycji lidera w klasyfikacji generalnej mistrzostw. To trzecia wygrana konkurencja naszego zawodnika w tych mistrzostwach. Przewaga, którą wypracował gwarantuje Kawie Srebrny medal w klasyfikacji końcowej. Stanisław Wujczak doleciał do mety na 7 miejscu i awansował na 7 miejsce w klasyfikacji generalnej. Do końca pozostały dwie konkurencje. Jutro w sobotę ostatnia z zaplanowanych konkurencji. Wszystko wskazuje na to, że Sebastian ma szansę po raz trzeci wywalczyć tytuł Mistrza Świata.

Mistrzostwa odbywają się po raz trzeci, dwie poprzednie edycje (2005 Francja, 2007 Nowa Zelandia) również wygrał Sebastian. Tym samym dotychczas żaden z pilotów oprócz Sebastiana nie wywalczył tytułu Mistrza Świata w Wyścigach Szybowcowych.

Zadaniem dnia był przelot prędkościowy po trasie wieloboku o długości 341,4 km. Była to najdłuższa konkurencja mistrzostw. Trasa przebiegała przez bardzo wysokie pasma górskie dochodzące do 3500 m wysokości 140 km na północ od Santiago. Linia startu lotnego została otwarta o godzinie 15:00 (19:00 czasu polskiego). Zwycięzca uzyskał dzisiaj dobrą średnią prędkość ponad 127 km/h. Kilkanaście kilometrów przed trzecim punktem zwrotnym Kawa odważnie odskoczył na około 10 km przed peleton. Prowadzenie utrzymał przez ponad połowę długości trasy aż do mety. Chilijczyk Carlos Rocca próbował z całych sił wykorzystać atut znajomości terenu. Robił wszystko aby dogonić Sebastiana. Tym razem się nie udało. Stanisław Wujczak leciał dzisiaj bardzo aktywnie. Cały czas utrzymywał się w czołówce peletonu. Na mecie zameldował się na siódmej pozycji i awansował na siódme miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw.

Wyniki siódmej konkurencji przedstawiają się następująco:
1. Sebastian KAWA Diana 2 POL 10 pkt
2. Carlos ROCCA Ventus 2 CHI 8 pkt
3. Thomas GOSTNER Diana 2 ITA 7 pkt
7. Stanisław WUJCZAK ASG 29 POL 3 pkt

Kolejność w klasyfikacji generalnej po siedmiu konkurencjach wygląda następująco:
7. Stanisław WUJCZAK ASG 29 POL 14 pkt

Sebastian Kawa nadal prowadzi w klasyfikacji generalnej. Zwiększył przewagę nad drugim miejscem do 8 punktów a nad trzecim do 19 punktów. Oznacza to, że Kawa srebrny medal ma już zagwarantowany. Nawet jeśli jutro wygra Carloss Rocca to do kolejnego tytułu Mistrza Świata Sebastianowi wystarczy zdobycie 8 miejsca w jutrzejszej ostatniej konkurencji mistrzostw. Poza Sebastianem największe szanse na medal zachował Chilijczyk Carlos Rocca oraz Włoch Thomas Gostner i dwaj Niemcy Uli Schwenk i Mario Kiessling. Pozostali zawodnicy nie mają już szans na medal. Stanisław Wujczak awansował dzisiaj na siódme miejsce.

Zachęcamy do śledzenia na żywo ostatniej konkurencji na stronie www.grandprixchile.org. W dziale „ONLINE TRACKING”. Transmisja rozpocznie się o godzinie 19:00 polskiego czasu.

Więcej o pilotach i zawodach również w filmie: vimeo.com/8566127