3rd Fai World Sailplane Grand Prix Final January 2nd to 9th

Kawa nadal liderem po szóstej konkurencji Mistrzostw Swiata w Wyścigach szybowcowych w Chile

Sebastian Kawa wywalczył drugie miejsce w szóstej konkurencji i pozostał liderem w klasyfikacji generalnej mistrzostw. Stanisław Wujczak doleciał do mety na 12 miejscu i nie zdobył punktów w dzisiejszej konkurencji. Do końca pozostały dwie konkurencje. W sobotę zakończenie mistrzostw i ceremonia wręczenia medali.

Zadaniem dnia był przelot prędkościowy po trasie wieloboku o długości 329,5 km. Trasa przebiegała przez bardzo wysokie pasma górskie dochodzące do 3500 m wysokości. Linia startu lotnego została otwarta o godzinie 15:00 (19:00 czasu polskiego). Zwycięzca uzyskał dzisiaj dobrą średnią prędkość ponad 141 km/h. Kilkanaście kilometrów przed pierwszym punktem zwrotnym Kawa odważnie odskoczył na około 10 km przed peleton. Po 100 km samodzielnego prowadzenia dogonił Sebastiana faworyt gospodarzy Carlos Rocca. Chilijczyk wykorzystał doskonałą znajomość Andów. W tak trudnym terenie doświadczenie zawsze procentuje. Kawa w końcówce nadrobił kilka kilometrów. Do kolejnego zwycięstwa zabrakło jedynie 49 sekund. Stanisławowi Wujczakowi przed jednym ze zboczy zabrakło kilkadziesiąt metrów wysokości. Musiał nadrobić drogi i stracił kilka cennych minut.

Wyniki szóstej konkurencji przedstawiają się następująco:
1. Carlos ROCCA Ventus 2 CHI 10 pkt
2. Sebastian KAWA Diana 2 POL 8 pkt
3. Eduard SUPERSPERGER Ventus 2 AUT 7 pkt
12. Stanisław WUJCZAK ASG 29 POL 0 pkt

Kolejność w klasyfikacji generalnej po sześciu konkurencjach wygląda następująco:
1. Sebastian Kawa Diana 2 POL 49 pkt
2. Carlos Rocca Ventus 2 CHI 43 pkt
3. Mario Kiessling Ventus 2 GER 35 pkt
4. Uli Schwenk Ventus 2 GER 34 pkt
5. Thomas Gostner Diana 2 ITA 33 pkt
8. Stanisław WUJCZAK ASG 29 POL 11 pkt

Sebastian Kawa utrzymał prowadzenie. Przewaga nad drugim zawodnikiem zmniejszyła się do 6 punktów. Od pozostałych zawodników Kawa odskoczył zdecydowanie. Do końca mistrzostw zostały dwa dni. Największe szanse na medale ma pierwsza piątką zawodników. Stanisław Wujczak spadł na ósme miejsce. Na medal w tych mistrzostwach nie ma już szansy.

W sobotę ostatnia z zaplanowanych konkurencji. Wszystko wskazuje na to, że Sebastian ma szansę po raz trzeci wywalczyć tytuł Mistrza Świata. Jeżeli tak się stanie, będzie JEDYNYM NA ŚWIECIE PILOTEM SZYBOWCOWYM, który kiedykolwiek zdobył tytuł mistrza świata w wyścigach szybowcowych. Mistrzostwa odbywają się po raz trzeci, dwie poprzednie edycje (2005 Francja, 2007 Nowa Zelandia) również wygrał Sebastian tym samym dotychczas żaden z pilotów oprócz Sebastiana nie wywalczył tytułu Mistrza Świata w Wyścigach Szybowcowych.