Przejdź do treści
Ruch lotniczy do Islandii zwizualizowany na portalu Flightradar24
Źródło artykułu

Islandia dołączy do EUROCONTROL

15 września 2022 r., Islandia i Agencja Eurocontrol podpisały umowę przejściową określającą, że Islandia zostanie państwem członkowskim Organizacji w dniu 1 stycznia 2025 r. Dokument został podpisany w Reykjaviku przez Jona Gunnara Jonssona, dyrektora generalnego Islandzkiego Urzędu Transportu i Eamonna Brennana, dyrektora generalnego EUROCONTROL.

Zgodnie z warunkami Umowy, Islandia będzie mogła uczestniczyć w zadaniach i działaniach EUROCONTROL, a także będzie obecna jako obserwator w grupach decyzyjnych i roboczych.

„Cieszę się, że mogę podpisać tę Umowę, która jest ważnym krokiem w kierunku integracji 1 stycznia 2025 t. Islandii jako 42. państwa członkowskiego EUROCONTROL. Ściśle współpracujemy z Islandią od wielu lat i cieszymy się z ich decyzji o przystąpieniu do EUROCONTROL i przejęciu wszystkich praw i obowiązków naszych państw członkowskich. Islandia jest rosnącym kierunkiem z Europy – tylko tego lata odbywało się tam średnio ponad 150 lotów dziennie – więc ich dalsza integracja z siecią europejską będzie korzystna zarówno z perspektywy operacyjnej, jak i strategicznej”, podkreślał Eamonn Brennan Dyrektor Generalny Eurocontrol.

Podpisanie umowy pomiędzy Agencją Eurocontrol, a CAA Islandii

„Po wieloletniej zachęcającej współpracy z EUROCONTROL, w której Islandia miała status wstępnego obserwatora, podjęto ważny krok. Położenie geograficzne Islandii sprawia, że lotnictwo i żegluga powietrzna mają kluczowe znaczenie dla naszego narodu, nie tylko jako kluczowy czynnik ekonomiczny dla wzrostu i dobrobytu, ale także jako główny środek transportu za granicę. Najważniejszym atutem dla rozwoju i utrzymania infrastruktury w dziedzinie lotnictwa jest współpraca z innymi krajami. Podpisując Umowę, Islandia potwierdza swoją determinację, aby stać się państwem członkowskim EUROCONTROL, z pełnym udziałem w jej działaniach i przyszłym rozwoju” powiedział Jon Gunnar Jonsson Dyrektor Generalny Islandzkiego Urzędu Transportu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony