Przejdź do treści
ULTRA - innowacyjny brytyjski dron badawczy (fot. Windracers)
Źródło artykułu

Innowacyjny brytyjski dron badawczy przybył na Antarktydę

Zespół brytyjskich naukowców przybył na Antarktydę gotowy do przetestowania nowego autonomicznego drona, który ma służyć do prowadzenia badań naukowych.

2 lutego 2024 r. British Antarctic Survey (BAS) otrzymało drona Windracers ULTRA, który pomoże naukowcom zbadać wnętrze zamarzniętego kontynentu i zbadać niektóre jego obszary. ULTRA będzie kontrolowany ze Stacji Badawczej Rothera.

Dwusilnikowy bezzałogowiec o długości 10 m został zaprojektowany przez Windracers, brytyjską firmę opracowującą bezzałogowe systemy latające. ULTRA może przewozić ładunek o masie 100 kg przy zasięgu 1000 km. Został zaprojektowany w sposób, aby wymagał minimalnej obsługi. Wyposażony został w system autopilota opracowany przez Distributed Avionics, który zapewnia mu zaawansowane możliwości lotu autonomicznego i minimalizuje potrzebę nadzoru człowieka.

ULTRA UAV zostanie wyposażony w szereg czujników i kamer i będzie wykorzystywany w różnych misjach, które umożliwią naukowcom badanie obszarów chronionych ekologicznie w odległych częściach Antarktydy, badanie morskiego łańcucha pokarmowego, badanie struktur tektonicznych i lodowcowych oraz atmosfery.

ULTRA - innowacyjny brytyjski dron badawczy (fot. Windracers)2

(fot. Windracers)

Oczekuje się, że zebrane dane poszerzą wiedzę badaczy na temat zmian klimatycznych i ich wpływu na pokrywę lodową Antarktyki.

Wdrożenie dronów takich jak ULTRA ma rozszerzyć możliwości badawcze BAS, ponieważ charakteryzują się one dłuższą wytrzymałością, niższymi kosztami operacyjnymi i obsługi oraz mniejszym śladem węglowym niż konwencjonalne, załogowe samoloty Twin Otter, będące obecnie w użyciu.

BAS obsługuje flotę pięciu samolotów turbośmigłowych z Rothera Air Facility (QAR), czterech De Havilland Twin Otter i jednego De Havilland Dash-7. Wszystkie one pomalowane są na jaskrawoczerwony kolor. Oprócz wykonywania zadań geodezyjnych, konstrukcje te zapewniają także połączenie lotnicze z Falklandami.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony