Przejdź do treści
B738 należący do linii Norwegian Air Sweden, fot. AFP
Źródło artykułu

Incydent: Napompowane piłki nożne spowodowały przekierowanie lotu B738

2 lutego 2023 r., B738 należący do Norwegian Air Sweden (znaki rejestracyjne SE-RRE) wykonywał lot DY-5359 z Göteborga do Alicante w Hiszpanii przewożąc na pokładzie drużynę piłkarską IFK Goteborg. Po starcie z Goteborga załoga zatrzymała wznoszenie na FL120 i postanowiła przekierować lot do Kopenhagi po tym, jak kapitan dowiedział się, że piłkarze przewożą ze sobą kilkadziesiąt napompowanych piłek nożnych.

Zostały one załadowane do bagażników samolotu, co wzbudziło niepokój załogi, która obawiała się, że różnica ciśnień może spowodować, że zaczną one wybuchać. Statek powietrzny wylądował bezpiecznie w Kopenhadze około 50 minut po wylocie z Goteborga i pozostawał na ziemi przez około godzinę, po czym ponownie wystartował do Alicante, gdzie dotarł z około 95-minutowym opóźnieniem.

Zawodnik IFK Goteborg poinformował, że kapitan dowiedział się o 30 napompowanych piłkach w bagażnikach podczas wznoszenia się na wysokość przelotową i wyraził obawy, że różnica ciśnień może spowodować ich pęknięcie i szkody. Dlatego też zdecydował się przekierować lot do Kopenhagi. Po wylądowaniu powietrze z piłek zostało wypuszczone, co zostało sprawdzone osobiście przez kapitana statku powietrznego. Następnie samolot wystartował i dotarł do Hiszpanii już bez dalszych incydentów.

Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest na stronie www.avherald.com

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony