Przejdź do treści
Źródło artykułu

Fińska Straż Graniczna wybiera samolot Bombardier Challenger 650 do ochrony granicy

Fińska Straż Graniczna przyznała firmie Sierra Nevada Corporation (SNC) kontrakt o wartości 170 mln dolarów na dostawę dwóch odrzutowców RAPCON-X, co ma zwiększyć jej możliwości obserwacji powietrznej.

Umowa w ramach programu MVX została podpisana w Helsinkach 27 czerwca 2024 r. SNC będzie produkować odrzutowce RAPCON-X w swoim centrum integracyjnym w Hagerstown w stanie Maryland, a dostawy zaplanowano na lata 2026 i 2027.

Po przetargu ogłoszonym w kwietniu 2023 r. preferowanym rozwiązaniem w porównaniu z Falconem 2000LXS firmy Dassault Aviation okazał się RAPCON-X oparty na Challengerze 650 firmy Bombardier.

Celem Fińskiej Straży Granicznej jest wzmocnienie nadzoru granicznego, koncentrując się na wschodniej granicy z Rosją, która rozciąga się na długości ponad 1340 km. Nowe odrzutowce pomogą także w akcjach ratownictwa morskiego i reagowaniu na katastrofy środowiskowe.

„Nowy samolot obserwacyjny znacznie zwiększy możliwości Finlandii w zakresie zadań związanych z bezpieczeństwem granic i bezpieczeństwem morskim” – powiedział generał dywizji Matti Sarasmaa, szef fińskiego oddziału Straży Granicznej i Przybrzeżnej.

RAPCON-X jest wyposażony w systemy kamer elektrooptycznych i na podczerwień oraz inne czujniki. Obydwa odrzutowce zastąpią obecną flotę samolotów obserwacyjnych Dornier 228 fińskiej Straży Granicznej.

Nowe CL650 zostaną pomalowane na niebiesko i biało i będą miały znaki rejestracyjne OH-MVX i OH-MVY.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony