Przejdź do treści
Felix Baumgartner zaczyna swój lot (fot. Red Bull Stratos, Red Bull Content Pool)
Źródło artykułu

Felix Baumgartner o Red Bull Stratos opowiada 10 lat po misji

10 lat po misji Red Bull Stratos, Felix Baumgartner podzielił się z redakcją portalu Redbull.com zakulisowymi szczegółami historycznej misji.

14 października 2012 roku, wówczas 43-letni austriacki skydiver stanął na trapie, na zewnątrz specjalnej kapsuły wyniesionej na granicę kosmosu przy pomocy balonu z helem. Na wysokości prawie 40 kilometrów skoczył i zaczął swobodnie spadać w kierunku ziemi. To właśnie wtedy został pierwszym człowiekiem, który przemieszczał się szybciej od dźwięku nie znajdując się w jakimkolwiek statku powietrznym, czy pojeździe.

Zaledwie 34 sekundy zajęło Felixowi Baumgartnerowi osiągnięcie prędkości 1 Macha. Charakterystyczny huk powstający przy przekroczeniu bariery dźwięku był słyszany przez oglądających to wydarzenie na pustyni w Nowym Meksyku i przez miliony ludzi na całym świecie śledzących misję na żywo. Po 4 minutach i 20 sekundach otworzył spadochron i zaczął podchodzić do lądowania.

Projekt, którego przygotowanie zajęło pięć lat, miał wprost idealny przebieg. Transmisję nadawano w 77 stacjach telewizyjnych na całym globie, a widzów livestreamu było tylu, że serwery YouTube'a pracowały na granicy wydajności. Przez dekadę, video o Red Bull Stratos na tej platformie obejrzano blisko miliard razy, a sam Baumgartner wciąż wspomina tamtą chwilę jako "sejsmiczną".

Jak ujął to w nowym filmie dokumentalnym na Red Bull TV "Skok z kosmosu": “Byłem pierwszym człowiekiem na zewnątrz samolotu, który w powietrzu pokonał barierę dźwięku i trafił na karty historii. Nikt nie pamięta kolejnego".

W fazie koncepcji, kiedy inicjowano projekt, Baumgartner znany wcześniej z przelotu nad Kanałem La Manche z karbonowym skrzydłem oraz serii rekordowych spadochronowych skoków BASE (z różnych miejsc na powierzchni ziemi, zamiast z samolotu czy helikoptera), zadzwonił do inżyniera Arta Thompsona. Znali się wcześniej, ponieważ Thompson pracował przy wielu projektach Red Bulla.

Pytanie, jakie zadał Baumgartner było proste: "Czy to możliwe, żeby skoczyć z kosmosu, albo ze stratosfery i spadać z prędkością naddźwiękową?"

Cały artykuł czytaj na stronie www.redbull.com

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony