Przejdź do treści
Flight Data Recorder
Źródło artykułu

FAA planuje wydłużyć czas nagrywania rozmów w kokpicie do 25 h

Federalna Administracja Lotnicza USA (FAA) przeprowadza konsultacje odnośnie wydłużenia czasu nagrywania rozmów w kokpicie do 25 godzin w przypadku wszystkich nowo wyprodukowanych samolotów.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych (USA) urządzenia rejestrujące dźwięki w kokpicie muszą przechowywać dane jedynie z ostatnich dwóch godzin, co pozostaje daleko w tyle za europejskimi wymogami, gdzie czas ten wynosi właśnie 25 godzin. Jeśli zostanie wprowadzony, nowy przepis byłby zgodny z regulacjami określonymi nie tylko przez Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA), ale także Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

FAA potwierdziła, że konsultacje będą prowadzone przez 60 dni. „Zmiana przepisów zapewni nam znacznie więcej danych pozwalających zidentyfikować przyczyny incydentów i pomóc im zapobiegać w przyszłości” – powiedział administrator FAA, Mike Whitaker. Agencja zobowiązała się do podjęcia działań w tej sprawie po szczycie bezpieczeństwa, który miał miejsce w marcu 2023 r. 

W Stanach Zjednoczonych bezpieczeństwo lotnicze budzi obecnie ogromne obawy po gwałtownym wzroście w ciągu ostatniego półtora roku liczby zdarzeń potencjalnie prowadzących do wypadków lub incydentów.

FAA uważa, że wydłużony czas nagrywania dźwięków w kokpicie lepiej identyfikowałby trendy w zakresie bezpieczeństwa i pomógł zapobiegać w przyszłości potencjalnym wypadkom. Rejestrator głosu rejestruje wszystkie transmisje i dźwięki w kokpicie, w tym głosy pilotów i odgłosy pracy silników.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony