Przejdź do treści
Źródło artykułu

Dwa oddzielne wypadki EMB-120 na pasie startowym Kikoboga w Parku Narodowym Mikumi w Tanzanii

28 listopada 2023 r. na lotnisku Kikoboga w Parku Narodowym Mikumi w Tanzanii miały miejsce dwa oddzielne wypadki lotnicze, w których uczestniczyły samoloty EMB-120. Pierwszy, należący do linii Unity Air Zanzibar (znaki rejestracyjne 5H-MJH), wykonywał lot z Zanzibaru do Kiboboga z 30 pasażerami oraz trzema członkami załogi.

Podczas jego lądowania doszło do złożenia się prawej goleni podwozia głównego, w wyniku czego samolot wypadł z pasa startowego i zatrzymał się na miękkim podłożu, opierając się na przednim podwoziu, kadłubie i prawym skrzydle. W tym zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń, jednak sama konstrukcja została w znacznym stopniu uszkodzona.

Wypadki na pasie startowym lotniska Kikoboga w Tanzanii, fot. avherald

Drugi incydent, który miał miejsce wieczorem 28 listopada i dotyczył innego egzemplarza EMB120 należącego do linii Sindbard Air (znaki rejestracyjne 5H-FLM), na pokładzie którego również znajdowało się 30 pasażerów i 3 członków załogi.

Samolot miał wykonać lot z Kikoboga na lotnisko w Zanzibarze (ZNZ), gdy podczas rozbiegu doszło do złamania się prawej goleni podwozia głównego. W wyniku tej awarii samolot wypadł z pasa i uderzył w budynek. W tym zdarzeniu również nikt nie odniósł obrażeń, ale sama konstrukcja w znacznym stopniu ucierpiała. 

Wypadki na pasie startowym lotniska Kikoboga w Tanzanii, fot. avherald

Według lokalnych mediów, obszary startu i lądowania na lotnisku Kikoboga pozostały dostępne dla innego ruchu lotniczego. Incydenty zostały zgłoszone do Wydziału Badania Wypadków i Incydentów Lotniczych (AAIB) w miejscowym Ministerstwie Transportu.

Więcej informacji na temat obu zdarzeń dostępnych jest na stronie www.avherald.com

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony