Przejdź do treści
Źródło artykułu

DARPA anuluje program budowy ciężkiego wodnosamolotu transportowego Liberty Lifter

Według niepotwierdzonych doniesień, amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obronnych (DARPA), anulowała program budowy ciężkiego wodnosamolotu transportowego „Liberty Lifter”.

O decyzji po raz pierwszy poinformował 7 lipca 2025 r. Aviation Week. Chociaż nie wydano w tej sprawie oficjalnego komunikatu prasowego, to na stronie internetowej DARPA w następujący sposób opisano zakończenie programu:

„W czerwcu 2025 r. DARPA zakończyła prace nad Liberty Lifterem. Po restrukturyzacji programu, mającej na celu skupienie się na obszarach o najwyższym ryzyku technicznym, sukces symulacji i testów materiałowych potwierdziły wykonalność koncepcji Liberty Liftera”.

W lutym 2023 r. DARPA wybrała General Atomics i spółkę zależną Boeinga, Aurora Flight Sciences, do opracowania dużej amfibii, która wykorzystywałaby zasadę oddziaływania ziemi do przemieszczania ciężkich ładunków z dużą prędkością i na małej wysokości nad wodą. Specyfikacja projektu zakładała samolot zdolny do przenoszenia ładunków o masie do 100 ton (podobnie jak C-17 Globemaster III), o zasięgu 6500 NM (12 000 km) i możliwości lotu na wysokości zaledwie 30 m nad wodą.

W maju 2024 roku DARPA przyznała firmie Aurora Flight Sciences dodatkowe 8,3 mln dolarów na kontynuację prac nad projektem. Pierwotny jego zarys przewidywał, że prototyp zostanie oblatany w 2027 lub 2028 roku, ale ostatecznie tak się nie stanie. DARPA podkreśliła jednak, że program Liberty Lifter dostarczył cennych informacji i zamierza kontynuować współpracę z partnerami branżowymi w celu wykorzystania tych danych na innych platformach.

Ogłoszenie pojawiło się w momencie, gdy Chiny poinformowały o prowadzeniu prac nad własną amfibią tego typu. Na początku lipca 2025 r. pojawiły się niewyraźne zdjęcia poligonu testowego na Morzu Mindanao, zatoce w północnej części Morza Żółtego, ukazujące potencjalne próby morskie nowej chińskiej konstrukcji.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony