Black Hawk z podwieszaną wyrzutnią dronów ALTIUS 600

ALTIUS 600 testowany na śmigłowcu UH-60 Black Hawk (fot. swiatdronow.pl)

Śmigłowce UH-60 Black Hawk należące do U.S. Army przetestowały nową funkcjonalność – wystrzeliwanie dronów z swojego pokładu podczas lotu – dokładniej: z zasobnika podwieszanego z boku śmigłowca, w miejscu w którym przenoszone jest wszelkie uzbrojenie lub dodatkowe zbiorniki z paliwem.

Testy powiodły się a w niedalekiej przyszłości śmigłowce U.S. Army mogą być standardowo wyposażane w bezzałogowce typu ALE.

ALE to skrót od Air Launched Effects i oznacza kategorię dronów „wystrzeliwanych” z pokładu innego statku powietrznego, których przeznaczenie może być różne: od monitorowania otoczenia „samolotu-matki” po wykrywanie i niszczenie celów niczym „drony-kamikadze”.

Drony klasy ALE podwieszone do testów pod UH-60 Black Hawk to modele o nazwie ALTIUS 600. Takie rozwiązanie pozwala na zastosowanie składanych skrzydeł i stateczników ogonowych, które rozkładają się samoczynnie po „wystrzeleniu” drona z zasobnika o kształcie rury.

Dron ten waży od 9 do ok. 12 kg (w zależności od ładunku), może pozostawać w powietrzu przez 4 godziny i przelecieć w tym czasie maksymalny dystans 440 km. Jego rozpiętość wynosi 254cm a długość kadłuba to 101,5 cm. Prędkość maksymalna powietrzna to nieco ponad 165 km/h (90 węzłów), prędkość powietrzna przelotowa wynosi około 110 km/h (60 węzłów).

Cały artykuł czytaj na stronie www.swiatdronow.pl

Źródło: Świat Dronów
comments powered by Disqus