Przejdź do treści
Odrzytowce biznesowe na lotnisku w Glasgow, fot. True North
Źródło artykułu

Belgia planuje całkowity zakaz lotów krajowych

Belgijski minister mobilności Georges Gilkinet (Ecolo) pracuje nad całkowitym zakazem lotów krajowych. Minister zauważając, że 7 na 10 tych lotów obsługiwanych jest przez prywatne odrzutowce, nazywa je aberracją zarówno ekologiczną, jak i ekonomiczną. 

„Są także złym przykładem dla obywateli, którzy każdego dnia starają się emitować mniej CO2. Potencjalny wpływ proponowanej polityki na lotnictwo ogólne jest obecnie niepewny. Niezależnie od szczegółów jasne jest, że w obliczu rosnącej presji politycznej musimy przyjąć bardziej defensywną postawę", dodał. 

Niestety, w niedawnej przeszłości byliśmy świadkami prób wprowadzenia zakazu lub surowego ograniczenia lotnictwa prywatnego lub krajowego przez partie polityczne, a nawet ministerstwa w poszczególnych europejskich krajach. Na szczęście Komisja Europejska stwierdziła niedawno, że chce rozwiązać problem ochrony środowiska dla całego lotnictwa i że nie ma sensu zakazywać działalności w poszczególnych sektorach, takich jak lotnictwo prywatne. 

Pracownicy UE także latają prywatnymi odrzutowcami i tak powinno pozostać. Wydaje się, że aby rozwiązać ten problem, potrzebna jest kompleksowa strategia. Koordynacja z podmiotami stowarzyszonymi i innymi grupami lotniczymi wszelkich kształtów i rozmiarów, entuzjastami, producentami i innymi osobami spoza lotnictwa, które czerpią korzyści z GA. IAOPA UE ma tę kwestię na wysokim miejscu listy swoich priorytetów.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony