Przejdź do treści
F-35A Królewskich Australijskich Sił Powietrznych - start (fot. Royal Australian Air Force)
Źródło artykułu

Australijskie F-35A po raz pierwszy wezmą udział w ćwiczeniach Red Flag Nellis

W Nevadzie w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się ćwiczenia Red Flag Nellis 24-1, w których po raz pierwszy wzięły udział samoloty F-35A Królewskich Australijskich Sił Powietrznych (RAAF). 

Red Flag Nellis to dwutygodniowe zaawansowane ćwiczenie szkoleniowe w zakresie walki powietrznej, organizowane kilka razy w roku przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych. Potrwa ono od 15 stycznia do 2 lutego 2024 r.

Zespół RAAF składa się z około 150 lotników obsługujących sześć samolotów F-35A Lightning II oraz taktycznego zespołu dowodzenia i kontroli.

Ćwiczenia Red Flag zostały ustanowione przez Siły Powietrzne USA w 1975 roku po wojnie w Wietnamie, które pokazały, że najbardziej niebezpiecznych dla załóg samolotów jest pierwszych 10 misji bojowych.

Podczas ćwiczeń Red Flag Nellis odtwarzane są misje współczesnej kampanii powietrznej. Ćwiczenia znane są z wykorzystania sił agresora, w tym myśliwców wroga, radarów naziemnych i symulowanych rakiet ziemia-powietrze, a także elementów cybernetycznych i kosmicznych, które symulują zagrożenia w każdej misji.

„Pokolenia lotników RAAF brały udział w tych ćwiczeniach od 1980 r., które nadal ewoluują odzwierciedlając zagrożenia i wyzwania stojące przed współczesnymi operacjami” – powiedział w oświadczeniu prasowym dowódca skrzydła RAAF Adrian Kiely.

„Ćwiczenia Red Flag Nellis przetestują każdy aspekt możliwości naszych F-35A, pozwolą nam zintegrować się z naszymi amerykańskimi i brytyjskimi sojusznikami oraz przećwiczyć sposób, w jaki wykorzystujemy siłę w operacjach bojowych” – dodał Kiely, podkreślając, że dla F-35 RAAF jest to pierwszy udział w ćwiczeniu.

Ogółem w ćwiczeniach Red Flag Nellis 24-1 weźmie udział około 3 tys. personelu i 100 statków powietrznych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony