Przejdź do treści
Źródło artykułu

Arabia Saudyjska zamawia cztery dodatkowe Airbusy A330 MRTT

Królestwo Arabii Saudyjskiej zamówiło cztery kolejne samoloty A330 Multi Role Tanker Transport (MRTT) dla Królewskich Sił Powietrznych (RSAF). Konwersja pierwszej z maszyn do wariantu militarnego zacznie się na początku 2026 r.; wszystkie wejdą do służby w RSAF w 2027 r. i będą wykonywać zadania tankowania w powietrzu i transportu ludzi i sprzętu.

"Nowe zamówienie pokazuje wysoki poziom zadowolenia klientów z A330 MRTT", ocenił Jean-Brice Dumont, szef działu Air Power w Airbus Defence and Space. "To już trzeci kontrakt zawarty z Arabią Saudyjską na A330 MRTT. Uczyni on RSAF jednym z największych użytkowników MRTT na świecie".

Umowa uwzględnia również wsparcie logistyczne z częściami zamiennymi, usługami szkoleniowymi i wsparciem serwisowym dla czterech nowych samolotów.

Wszystkie A330 MRTT dostarczane do RSAF są wyposażane w oba systemy przesyłania paliwa (elastyczne węże z sondami rozwijane spod skrzydeł i sztywny boom ulokowany pod statecznikiem pionowym), ponadto posiadają one układ do odbioru paliwa z innych latających cystern, wyposażonych w sztywny wysięgnik.

Współpraca przemysłowa

Szykując się do zawarcia saudyjskiego kontraktu Airbus podpisał w styczniu 2024 r. umowę o udziale przemysłowym (Industrial Participation) z GAMI (Główny Zarząd Przemysłu Zbrojeniowego – General Authority for Military Industries) w celu rozwoju otoczenia przemysłowego w regionie w ramach wsparcia saudyjskiego programu rządowego Wizja 2030, mającego na celu dywersyfikację gospodarki tego kraju. Umowa IP obejmuje również transfer technologii i know-how związanych z samolotami A330 MRTT do lokalnych firm. SAAMS, spółka joint venture utworzona przez SAMI (Saudi Arabian Military Industries) i Airbusa, będzie głównym narzędziem działań przemysłowych w tym obszarze.

A330 MRTT to najbardziej wszechstronny samolot transportowo-tankujący nowej generacji. Zdobył 90% udział w rynku poza USA. Airbus otrzymał zamówienia na wyprodukowanie 82 A330 MRTT z 15 krajów w Europie, Azji, Ameryce i Oceanii.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony