Przejdź do treści
Źródło artykułu

Airbus kooperuje ze Spirit AeroSystems w celu opracowania skrzydeł dla CityAirbusa NextGen

Airbus za pośrednictwem spółki zależnej podpisał umowę z Spirit AeroSystems dotyczącą rozwoju skrzydeł dla statku powietrznego CityAirbus NextGen. Zawiązane partnerstwo będzie wspierać badania Airbusa nad przełomowymi projektami maszyn latających, przy jednoczesnym przestrzeganiu najbardziej rygorystycznych przepisów lotniczych.

Spirit AeroSystems zajmie się rozwojem i produkcją skrzydeł do CityAirbusa NextGen w zakładach w Belfaście w Irlandii Północnej. Ambicją obu partnerów jest stworzenie konstrukcji o minimalnej wadze przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Stałe skrzydła napędzanego elektrycznie aparatu wykonującego pionowo starty i lądowania (eVTOL) mają przenosić odpowiednie obciążenia aerodynamiczne, jednocześnie zapewniając optymalną równowagę pomiędzy wymaganiami technicznymi związanymi z fazami zawisu i podróży z prędkością przelotową. Rozproszony układ napędowy CityAirbusa NextGen przyczyni się do zmniejszenia wpływu turbulencji powietrza na płatowiec.

„Nawiązanie partnerstwa ze Spirit AeroSystems jest ważnym krokiem w rozwoju projektu, gdyż skrzydła CityAirbusa NextGen są kluczowymi elementami zapewniającymi temu aparatowi wydajność lotu”, powiedział Jörg Müller, szef działu Urban Air Mobility w Airbusie. „Aby zbudować nowy pojazd, nawiązaliśmy współpracę z firmą Spirit jako strategicznym partnerem, mającym szereg udokumentowanych osiągnięć w dziedzinie konstrukcji płatowca oraz duże doświadczenie w kwestii jakości komponentów i zapewniania zdatności do lotu.”

Spirit AeroSystems jest jednym z największych na świecie dostawców struktur lotniczych. Ma zakłady na terenie Wielkiej Brytanii - w Irlandii Północnej i Szkocji. Posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji głównych komponentów statków powietrznych. Podczas wieloletniej współpracy z Airbusem firma zajmowała się dostarczaniem w pełni zintegrowanych skrzydeł oraz wybranych ich elementów do wielu samolotów komercyjnych Airbusa. Nawiązane partnerstwo przy eVTOL, rozszerzające dotychczasową współpracę z Spirit AeroSystems, jest kolejnym znakiem zaangażowania Airbusa w Wielkiej Brytanii.

CityAirbus NextGen to prototyp statku powietrznego pionowego startu i lądowania, będącego stałopłatem z motylkowym usterzeniem pionowym (V-shape) i rozproszonym systemem napędowym złożonym z 8 napędzanych elektrycznie śmigieł. Powstaje do latania na dystansie do 80 km z prędkością przelotową 120 km/h, dzięki czemu ma doskonale nadawać się do różnych zadań w miastach.

Inżynierowie Airbusa pracują nad projektami miejskiej mobilności lotniczej, na czele z eVTOL nie tylko w celu zaoferowania nowej usługi mobilności w obszarach zurbanizowanych i poza nimi, ale także jako ważnym etapem w dążeniach do zmniejszenia emisji w odniesieniu do całego asortymentu produkowanych statków powietrznych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony