Przejdź do treści
Źródło artykułu

Airbus Helicopters wprowadza na rynek pierwsze amerykańskie wersje wojskowe śmigłowca H125

Airbus Helicopters wprowadza do portfolio oferowanych maszyn wojskowych pierwsze zbudowane w USA śmigłowce H125 w wariantach militarnych, oznaczone jako AH-125 i MH-125 - Ares. Zdolne do prowadzenia walki wiropłaty mają spełnić wymagania sojuszników oraz partnerów wojskowych i służb bezpieczeństwa publicznego na całym świecie.

AH-125 Ares zostanie skonfigurowany jako uzbrojona wersja śmigłowca, a MH-125 Ares jako śmigłowiec wielozadaniowy, zdolny do szerokiego spektrum operacji. Oba Aresy uzupełnią liczną rodzinę śmigłowców wojskowych już produkowanych przez Airbusa, w tym H125M.

„AH-125 i MH-125 zapewnią możliwości, niezawodność i wygodę eksploatacji potrzebne sojusznikom i partnerom Ameryki do wykonywania szeregu misji, od lekkich ataków po reagowanie w sytuacjach kryzysowych i użycie w innych zadaniach publicznych”, powiedział Scott Tumpak, wiceprezes działu wojskowego Airbus U.S. Space and Defense. „Najnowsze warianty rodziny śmigłowców H125 będą produkowane w zakładzie Airbus Helicopters, Inc. w Columbus w stanie Mississippi”.

Na całym świecie maszyny z rodziny H125 stanowią prawie 80% rynku wiropłatów jednosilnikowych i służą w największej dostępnej liczbie certyfikowanych modyfikacji (uzupełniających certyfikatów typu). Nowe, uzbrojone warianty H125 będzie można łatwo przekonfigurować, dostosowując moduły wyposażenia do potrzeb konkretnej misji w mniej niż 30 minut. Dotyczy to zadań lekkich zadań szturmowych, poszukiwawczo-ratowniczych, ewakuacji ofiar i reagowania na katastrofy naturalne bądź przemysłowe, a także innych zadań wojskowych i służb dbających o porządek publiczny.

Firma MAG Aerospace zaprojektuje instalację uzbrojenia, zajmie się jego produkcją i certyfikacją. Dla Aresów przewidziana jest szeroka gama broni, w tym działko kal. 50 (12,7 mm) i niekierowane pociski rakietowe. W dalszej perspektywie arsenał ten zostanie uzupełniony o broń precyzyjnie kierowana. Montaż uzbrojenia nie przeszkodzi w lataniu ze stale z zamkniętymi drzwiami.

„Cieszymy się ze współpracy z Airbusem, gdyż pozwoli nam ona połączyć nasze unikalne kompetencje inżynierskie z siłą światowego lidera rynku śmigłowców jednosilnikowych. To zaszczyt współpracować z Airbusem i poszerzać możliwości obsługi naszych partnerów w Stanach Zjednoczonych i na świecie”, powiedział Matt Bartlett, prezes MAG Aerospace.

H125 to światowy bestseller, od dawna używany przez amerykańskie organa ścigania i agendy rządowe. Jako lekki śmigłowiec policyjny jest używany przez Służbę Celną i Ochrony Granic (U.S. Customs and Border Protection). Mając ponad 100 wiropłatów z rodziny H125, rząd USA jest największym pojedynczym klientem i użytkownikiem tego typu statku powietrznego. Airbus dostarcza amerykańskim rządowi i wojsku szereg niezawodnych i wszechstronnych śmigłowców, umożliwiających wykonywanie różnych misji. Od uruchomienia programu w 2006 roku przekazał Wojskom Lądowym i Gwardii Narodowej ponad 480 śmigłowców UH-72A i UH-72B Lakota. Airbus wspiera również Straż Wybrzeża (US Coast Guard), używającą prawie 100 śmigłowców MH-65 do zadań związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym, zwalczaniem przemytu narkotyków i ratowaniem życia na morzu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony