Przejdź do treści
F-16 tureckich Sił Powietrznych (fot. Jerry Gunner from Lincoln, UK, CC BY 2.0, Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

Administracja USA zatwierdza modernizację tureckiej floty F-16

Departament Stanu USA zatwierdził modernizację obecnej tureckiej floty myśliwców F-16 za szacunkowy całkowity koszt 259 mln dolarów. Potencjalna sprzedaż została ogłoszona przez Defense Security Cooperation Agency (DSCA) 17 kwietnia 2023 roku. Teraz będzie wymagała zatwierdzenia przez Kongres USA.

Modernizacja obejmuje sprzęt i oprogramowanie oraz nową awionikę, taką jak automatyczny system unikania kolizji z ziemią. Liczba samolotów objętych modernizacją nie została szczegółowo określona.

„Proponowana sprzedaż wesprze politykę zagraniczną i cele bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, pomagając poprawić interoperacyjność Turcji z NATO i zapewnić bezpieczeństwo lotów dla istniejących samolotów F-16 Turcji”, poinformowała DSCA, dodając, że „proponowana sprzedaż tego sprzętu i wsparcie nie zmieni podstawowej równowagi militarnej w regionie”.

To ulepszenie jest pierwszą od lat dużą sprzedażą sprzętu wojskowego między tymi dwoma krajami.

Napięcie dyplomatyczne pozostawia tureckie siły powietrzne w zawieszeniu

W lipcu 2019 r. anulowano zamówienie na ponad 100 myśliwców F-35 Stealth z Turcji. Napięcia powstały między Waszyngtonem a Ankarą, gdy ta ostatnia zdecydowała się na zakup rosyjskich systemów rakietowych S-400. Od tego czasu tureckie siły powietrzne szukają alternatyw dla modernizacji swojej floty myśliwców.

Turcja zażądała sprzedaży 40 samolotów Lockheed Martin F-16 Viper, 79 zestawów modernizacyjnych do istniejących samolotów oraz zestawu amunicji. Potencjalną sprzedaż o wartości 20 mld USD mogłaby przedstawić Kongresowi administracja Bidena. Jednak senator Bob Menendez, demokratyczny przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, sprzeciwił się temu pomysłowi.

„Jak wielokrotnie dawałem jasno do zrozumienia, zdecydowanie sprzeciwiam się proponowanej przez administrację Bidena sprzedaży nowych samolotów F-16 do Turcji” – powiedział Menendez w oświadczeniu. „Prezydent Erdogan nadal podważa prawo międzynarodowe, lekceważy prawa człowieka i normy demokratyczne oraz angażuje się w niepokojące i destabilizujące zachowanie w Turcji wobec sąsiednich sojuszników z NATO”.

W sierpniu 2022 r. Kongres uchwalił poprawkę żądającą, aby prezydent Joe Biden poświadczył, że Turcja nie „naruszyła suwerenności Grecji, w tym poprzez przeloty terytorialne” przez co najmniej 120 dni przed sprzedażą myśliwców F-16.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony