Przejdź do treści
A330 należący do Virgin Atlantic, fot. bbc
Źródło artykułu

A330 Virgin Atlantic zawrócił na Heathrow ponieważ FO nie miał odpowiednich uprawnień

A330 Virgin Atlantic zawrócił na lotnisko Heathrow po tym, jak okazało się, że za jego sterami zasiadał pierwszy oficer, który nie posiadał odpowiednich uprawnień. 2 maja, po około 40 minutach lotu do Nowego Jorku obaj piloci zdali sobie sprawę z nieprawidłowego zaplanowania załogi na ten lot.

Samolot wykonujący rejs VS3 znajdował się wtedy nad Irlandią. Rzecznik Virgin Atlantic oświadczył, że w międzyczasie wydzwoniono FO będącego na dyżurze i po krótkim postoju samolot ponownie odleciał do Nowego Jorku. Przewoźnik potwierdził, że bezpieczeństwo lotu nie zostało naruszone.

Pilot, który przez błąd działu planowania załóg wykonywał pierwotnie lot, dołączył do Virgin Atlantic w 2017 r. Uzyskał  on pełne kwalifikacje zgodnie z brytyjskimi przepisami lotniczymi, ale nie wykonał ostatniego lotu dopuszczającego, który stanowi wymóg wewnętrzny linii lotniczej.

Samolot został zawrócony, ponieważ kapitan nie posiadał również uprawnień instruktora. Rzeczniczka Virgin Atlantic powiedziała: „Wykwalifikowany FO, który leciał u boku doświadczonego kapitana, został zastąpiony nowym pilotem. Miało to zapewnić pełną zgodność z wymogami Virgin Atlantic, które przekraczają standardy branżowe. Przepraszamy naszych pasażerów za wszelkie niedogodności, bowiem w wyniku zamiany pilota do miejsca docelowego przybyli dwie godziny i 40 minut później niż planowano”. Rzecznik Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAA) potwierdził, że obaj piloci posiadają odpowiednie licencje i „kwalifikacje do wykonywania swojego zawodu”.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...
lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.
lotnictwo GA
Miło nam poinformować, iż w ofercie sklepu dlapilota.pl znalazła się nowa edycja lotniczych map Polski 2022 według standardów ICAO w skali 1 : 500 000. Komplet składa się z 6 oddzielnych laminowanych arkuszy w podziale geograficznym: Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław,...
lotnictwo GA
19 maja planowane jest czasowe wyłączenie VOR WAR na okres ok. 9 miesięcy. Tego dnia znika z AIP, a w ślad za tym z elektronicznych map w GPS-ach (po aktualizacji) DVOR/DME WAR. Zaraz potem nastąpi jego fizyczne wyłączenie i rozbiórka obiektu.

Nasze strony