Przejdź do treści
Źródło artykułu

Studenci Politechniki Wrocławskiej, Warszawskiej i Rzeszowskiej nagrodzeni na zawodach lotniczych w USA

Dziewięć medali, w tym pięć złotych, zdobyli studenci Politechniki Wrocławskiej na międzynarodowych zawodach konstruktorów lotniczych SAE Aero Design West, które zostały rozegrane w Fort Worth w Teksasie. Miejsca na podium zajęli również studenci z Warszawy i Rzeszowa.

Wrocławscy studenci zwyciężyli w klasyfikacji generalnej klasy Advanced, a w pozostałych dwóch klasach uplasowali się na drugiej pozycji – podała w czwartek Politechnika Wrocławska. W sumie zdobyli dziewięć medali, w tym pięć złotych i cztery srebrne.

Wrocławską uczelnię, podobnie jak w latach ubiegłych, reprezentowali studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników oraz świadomi tego, ile pracy i wysiłku włożyliśmy w cały projekt. Udało nam się odblokować pełen potencjał naszych konstrukcji i ponownie wracamy do Polski jako najbardziej utytułowana drużyna na świecie” – powiedział wiceprezes Akademickiego Klubu Lotniczego Nikodem Perła.

Z kolei działające na Politechnice Warszawskiej koło naukowe SAE AeroDesign Warszawa może poszczycić się trzema złotym medalami w klasie Micro (w tym w klasyfikacji generalnej), jednym medalem srebrnym i trzema brązowymi. "Jesteśmy mega dumni z naszej drużyny" - podkreśliło koło w mediach społecznościowych.

W rywalizacji wzięli udział również młodzi konstruktorzy z koła naukowego EUROAVIA na Politechnice Rzeszowskiej, którzy zdobyli trzecie miejsce w kategorii Mission Performance klasy Micro.

Bez medali, ale z cennymi doświadczeniami wrócili z zawodów studenci z AKL Aero Design na Politechnice Poznańskiej.

SAE Aero Design to zawody, w których rywalizują młodzi konstruktorzy lotniczy z całego świata. Organizuje je każdego roku w trzech edycjach – West, East i Brazil – stowarzyszenie SAE International. W tej edycji wzięły udział drużyny z USA, Kanady, Indii, Chin, Egiptu, Meksyku, Hiszpanii i Polski.

Rywalizowano w trzech konkurencjach – Regular, Micro i Advanced. Zgłaszane do poszczególnych kategorii bezzałogowe statki powietrzne muszą spełniać parametry dotyczące rozmiarów, pułapu skrzydeł czy silnika. Samoloty w poszczególnych konkurencjach mają do wykonania inne zadania.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ bar/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony