Skoczek spadochronowy - lądowanie (fot. sekcjaspadochronowa-wawel.krakow.pl)

Spadochronowy Puchar Świata Belluno 2021 rozegrany

Drugie zawody Pucharu Świata i drugi medal Rafała Zgierskiego. Razem z drużyną „KRAKÓW WAWEL” wziął udział w swoich drugich zawodach tegorocznego Spadochronowego Pucharu Świata, w Belluno, w dniach 30.07-01.08.

Ogólnie były to już trzecie zawody cyklu w tym roku, ale w pierwszych Rafał nie brał udziału. Na poprzednich – w słoweńskiej miejscowości Lesce – Rafał Zgierski wywalczył swój pierwszy medal w klasyfikacji indywidualnej masters, medal srebrny. Tutaj w Belluno, po zaciętej walce z dużo większą ilością rywali, udało mu się stanąć na trzecim miejscu podium w tej samej klasyfikacji. W ten sposób dołożył kolejny medal do swojej kolekcji i do kolekcji zespołu „KRAKÓW WAWEL”.

Do Belluno drużyna „KRAKÓW WAWEL” pojechała w składzie (w kolejności skoku): Łukasz Zajchowski, Wiktor Król, Jan Mach, Rafał Zgierski i Kamil Wójciak. Zawody rozgrywały się w rekordowej obsadzie, bo czterdziestu dwóch drużyn. Z polski startowały jeszcze dwie drużyny: „POLAND MILITARY TEAM I” – Z Tomkiem Podstawką z krakowskiej sekcji – i „POPS POLAND”. Skoki były wykonywane z doskonałego śmigłowca AS 350 B3.

(fot. sekcjaspadochronowa-wawel.krakow.pl)

Tradycyjnie, w czwartek odbył się trening, a zawody rozgrywane były od piątku do niedzieli. Ze względu na warunki atmosferyczne nie udało się przeprowadzić ósmej kolejki skoków. Klasyfikacja końcowa został podliczona na podstawie pełnych siedmiu kolejek skoków. Wszyscy nasi zawodnicy wykonywali bardzo dobre skoki, co pozwoliło drużynie „KRAKÓW WAWEL” zająć bardzo wysokie (zwłaszcza przy takiej obsadzie) szesnaste miejsce, a Tomkowi Podstawce – jako trzeciemu w kolejności z Polaków po Rafale Zgierskim i Janku Machu – zająć miejsce trzydzieste drugie, czyli tuż za punktowaną trzydziestką.

Klasyfikację drużynową wygrał włoski zespół „ITALY CISM 1” z wynikiem 34 cm, drugie miejsce zajęła czeska drużyna „CZECH REPUBLIC MILITARY TEAM II” z wynikiem 47 cm, a miejsce trzecie zajęli Niemcy z „SPORTFORDERGRUPPE BW TEAM I” z wynikiem 50 cm.

W klasyfikacji indywidualnej masters zwyciężył Paolo Filippini z Włoch, a drugi był Tamas Varga z Węgier. Złoty medal w klasyfikacji indywidualnej kobiet przypadł Danieli Macichovej z Czech, medal srebrny odebrała Tatjana Gustke z Niemiec, a medal brązowy wywalczyła Michaela Myharova z Czech. Najlepszym w klasyfikacji indywidualnej mężczyzn okazał się Kai Erthel z Niemiec, drugi był jego rodak Stefan Wiesner, a trzeci Sascha Lasotta – też z Niemiec.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom, a zwłaszcza skoczkom z zespołu „KRAKÓW WAWEL”, którzy startują w ramach projektu współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa i wspieranego przez ORLEN Paliwa!