Rozpoczęły się prace nad przyszłym największym lotniskiem Long Thanh w Wietnamie

Lotnisko Long Thanh w Wietnamie - widok na jeden z terminali (fot. vir.com.vn)

Budowa międzynarodowego lotniska Long Thanh, które stanie się największym lotniskiem w Wietnamie, rozpoczęła się 5 stycznia 2021 r., otwierając możliwości przyłączenia się do współpracy firm krajowych i międzynarodowych.

Projekt został opracowany przez firmę Vietnam Airport Company. Prezes firmy Lai Xuan Thanh powiedział, że Vietnam Airport Corporation podpisała protokół ustaleń z 12 instytucjami na pożyczki w wysokości około 6,1 miliarda USD. Pierwsza faza projektu ma kosztować 4,3 mld USD.

Lotnisko będzie znajdować się około 40 kilometrów na wschód od miasta Ho Chi Minh w prowincji Dong Nai. Prowincja zatwierdziła 1800 hektarów lotniska.

Pierwsza faza projektu obejmie pas startowy o długości 4 kilometrów i szerokości 75 metrów oraz budynek terminala o powierzchni 373 000 metrów kwadratowych, który ma przyjąć 25 milionów pasażerów i 1,2 miliona ton ładunków rocznie.

Zakończenie tego etapu planowane jest w 2025 roku. W następnej kolejności zostaną przeprowadzone dwa kolejne etapy, które zakończą się przed 2040 r. W ramach tych etapów zostaną dodane trzy pasy startowe i cztery terminale pasażerskie, co umożliwi lotnisku przyjęcie 100 mln pasażerów i 5 mln ton ładunku.


Lotnisko Long Thanh w Wietnamie - widok z góry na 4 pasy startowe (fot. seetao.com)

Źródło: seetao.com
comments powered by Disqus