Przejdź do treści
Źródło artykułu

Samoloty Gripen już w Polsce

Sześć wielozadaniowych samolotów bojowych Gripen wylądowało w środę na lotnisku wojskowym w Malborku - poinformowały w czwartek siły powietrzne Szwecji. Myśliwce będą od kwietnia brać udział w misji odstraszania NATO Enhanced Air Policing.

Jak poinformowano, przygotowania do przybycia Gripenów trwały w Malborku od kilku tygodni. Brał w nich udział personel naziemny ze Szwecji, który pozostanie na miejscu. "Wszystko poszło zgodnie z planem" - zapewnił ppłk Anders Gustafsson, dowódca szwedzkiego kontyngentu.

Gripeny będą uczestniczyć w misji wraz ze stacjonującym już w Malborku myśliwcami Typhoon brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych.

Oficjalna uroczystość powitania szwedzkich samolotów w Polsce z udziałem ministra obrony Szwecji Pala Jonsona ma odbyć się 1 kwietnia na lotnisku w Malborku. Wydarzenie nazwano "historycznym", ponieważ po raz pierwszy Gripeny stacjonują poza terytorium kraju.

Rząd Szwecji na początku marca poinformował o wysłaniu do Polski od sześciu do ośmiu Gripenów w celu monitorowania przestrzeni powietrznej NATO w okresie od kwietnia do maja. Następnie samoloty te od czerwca do sierpnia mają ochraniać NSATU (Centrum Wsparcia Bezpieczeństwa i Szkolenia NATO dla Ukrainy).

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony