Przejdź do treści
Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym w Skive
Źródło artykułu

Złoto dla Samolotowej Reprezentacji Polski na MŚ w Skive!

Na ostatni dzień 22 Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym organizatorzy przygotowali trzecią trasę nawigacyjną, która miała zadecydować o ostatecznym podziale medali. Porządek dnia był bardzo podobny do poniedziałku – najpierw bardzo dokładne obliczenia, a następnie walka w powietrzu z silnym wiatrem, obiektami na zdjęciach i znakami rozłożonymi przez sędziów, które należało odszukać, poprawnie zidentyfikować i nanieść na mapę, a do tego „pułapki” w postaci sekretnych punktów kontroli czasu.

Niemal wszyscy startujący dziś zawodnicy po oblocie trasy i zapoznaniu się z mapą wzorcową z niemałym zaskoczeniem komentowali fakt, że aż 5 ukrytych punktów kontroli czasu znajdowało się na linii brzegowej. Cóż, duński krajobraz daje takie możliwości i nie ma się co dziwić, że route planner śmiało z tego skorzystał. Polacy jako drużyna polecieli bardzo dobrze i w efekcie końcowym po raz kolejny w historii zdobyli tytuł Mistrzów Świata, pokonując z ogromną przewagą punktową Czechów i Francuzów. 

Rywalizację indywidualną wygrał Francuz Damien Vadon, ale kolejnych pięć miejsc zajęli Polacy – Marcin Skalik zdobył srebrny medal, co na debiutanta na zawodach tej rangi jest rewelacyjnym osiągnięciem, a Bolesław Radomski wywalczył medal brązowy. Wszyscy Polacy startujący w Skive znaleźli się w pierwszej 15, co jest również wielkim osiągnięciem. W konkurencji lądowań Polacy jako drużyna wywalczyli brązowy medal, a w klasyfikacji indywidualnej Krzysztof Skrętowicz wywalczył również brąz. Zdobywcą „Navigation Trophy” został wspomniany wcześniej Marcin Skalik, a tuz za nim uplasował się Bolesław Radomski.

Samolotowa Reprezentacja Polski po raz kolejny w historii odniosła wspaniały sukces zdobywając Mistrzostwo Świata w Lataniu Precyzyjnym i jest to kontynuacja pięknej, bogatej w zwycięstwa tradycji polskiego lotnictwa. W żadnej innej dyscyplinie sportu Polska nie zdobyła tak wiele medali z najcenniejszego kruszcu, a wieloletnia dominacja polskich pilotów na zawodach w lataniu precyzyjnym i lataniu rajdowym jest ewenementem na skalę światową. Miejmy nadzieję, że przez następne lata tradycja ta będzie kontynuowana, a dzielni piloci zdobywać będą nie tylko najwyższe trofea, ale również coraz szersze rzesze wiernych, oddanych kibiców i sympatyków. Tych emocji i wrażeń, jakich można doświadczyć podczas zawodów niekiedy po prostu nie da się opisać – trzeba po prostu przyjść na lotnisko i zobaczyć, jak wyglądają mistrzowskie lądowania z niemalże centymetrową dokładnością.

Już niedługo, bo w połowie sierpnia odbędą się w Krośnie zawody z udziałem pilotów Samolotowej Reprezentacji Polski, na które serdecznie zapraszamy. Będzie to wyjątkowa okazja na spotkanie twarzą w twarz z Mistrzami Świata w Lataniu Precyzyjnym!

Oficjalne wyniki 22 Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym w Skive (Dania) 2015

Klasyfikacja drużynowa:

 1. Polska

 2. Czechy

 3. Francja

Klasyfikacja indywidualna:

 1. Vadon Damien

 2. Marcin Skalik

 3. Bolesław Radomski

 4. Michał Wieczorek

 5. Krzysztof Skrętowicz

 6. Krzysztof Wieczorek

 7. Verbancic Robert

 8. Hajek Lubos

 9. Rajdl Tomas

 10. Zbigniew Chrząszcz

 11. Janusz Darocha

 12. Marek Kachaniak

Navigation Trophy:

 1. Marcin Skalik

 2. Bolesław Radomski

 3. Vadon Damien

 4. Krzysztof Wieczorek

 5. Michał Wieczorek

 6. Hajek Lubos

 7. Krzysztof Skrętowicz

 8. Zbigniew Chrząszcz

 9. Verbancic Robert

 10. Janusz Darocha

 11. Marek Kachaniak

Konkurencja lądowań (drużynowo):

 1. Czechy

 2. Francja

 3. Polska

Konkurencja lądowań (indywidualnie):

 1. Halinen Mauri
 2. Rajdl Tomas
 3. Krzysztof Skrętowicz
 4. Michał Wieczorek
 5. Marcin Skalik
 6. Bolesław Radomski
 7. Marek Kachaniak
 8. Zbigniew Chrząszcz
 9. Krzysztof Wieczorek
 10. Janusz Darocha

Pełne wyniki zakończonych mistrzost dostępne są tutaj

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony