Lotnictwo dramatycznie potrzebuje pracowników. Nawet 2,5 mln w ciągu kolejnych 20 lat

Obsługa samolotów pasażerskich na międzynarodowym lotnisku w Newark (fot. Ironhide 001/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons)

Wskaźniki rozwoju światowego lotnictwa na kolejne dwie dekady są znakomite. Według danych IATA, do 2037 roku liczba przewiezionych pasażerów powinna się podwoić i osiągnąć poziom 8,2 mld. Tym samym sektor lotniczy będzie potrzebował ogromnej liczby nowych pracowników: pilotów, załogi i mechaników, którzy byliby w stanie zagwarantować płynny rozwój lotnictwa.

Ocena Boeinga na lata 2019-2038, odnosząca się do zapotrzebowania na personel w branży, zakłada, że w ciągu kolejnych 20 lat popyt na techników lotniczych wzrośnie do 769 tys. na całym świecie. Lotnictwo będzie potrzebować 804 tys. nowych pilotów i 914 tys. nowych członków personelu pokładowego. Łącznie to prawie 2,5 mln nowych pracowników tych trzech grup zawodowych, w ciągu kolejnych 20 lat.

Sprostanie temu silnemu popytowi będzie wymagało zbiorowego wysiłku ze strony globalnego przemysłu lotniczego. Ponieważ kilkaset tysięcy pilotów i techników osiągnie wiek emerytalny w ciągu następnej dekady – szacuje się, że 30 proc. mechaników lotniczych jest lub zbliża się do wieku emerytalnego – programy edukacyjne i ścieżki kariery będą miały zasadnicze znaczenie dla inspirowania i rekrutacji następnej generacji personelu. Co ciekawe, nowi przedstawiciele tych profesji, dopiero rozpoczynający swoją przygodę z rynkiem pracy, stanowią jedynie 2 proc. całej kadry.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus