Izrael: Nowe lotnisko w Ejlacie oficjalnie otwarte

Nowe lotnisko w Ejlacie oficjalnie otwarte (fot. www.en.globes.co.il)

Ilan and Asaf Ramon Airport – lotnisko położone 18 km od kurortu nad Morzem Czerwonym – Ejlatu – zostało oficjalnie otwarte w 23 stycznia. Rząd spodziewa się, że dzięki obiektowi kraj będzie odwiedzać dodatkowy milion turystów rocznie. Sceptycy uważają z kolei, że inwestycja za pół miliarda dolarów nie przyniesie spodziewanych rezultatów, a jedynie straty.

Lotnisko zostało nazwane na cześć izraelskiego astronauty, który zginął w katastrofie promu kosmicznego w 2003 roku i jego syna, zmarłego w wypadku lotniczym w 2009 roku. Koszt budowy portu to 500 mln dolarów. Ramon Airport pełni rolę zarówno lotniska miejskiego, jak i lotniczej bazy pustynnej, a jego przepustowość szacuje się na 2,5 mln pasażerów rocznie.

Port przejmuje starzejące się lotnisko Jozman w Ejlacie, które jest przeznaczone dla mniejszych lotów krajowych i lotnisko wojskowe Ovda, obsługujące większe samoloty, ale położone 60 km od miasta. Urząd ds. Międzynarodowych Portów Lotniczych Izraela (IAA) określił Ramon jako "wyjątkowy projekt krajowy", który może zasadniczo poprawić losy miasta.

Po rozbudowie, do roku 2030, lotnisko będzie mogło obsługiwać nawet do 4,2 mln pasażerów w ciągu roku. Po otwarciu portu, wszystkie krajowe loty ze starego lotniska w Ejlacie, zostaną przekierowane na nowy obiekt.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus