Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rolls-Royce ma napędzać całkowicie elektryczne samoloty Vertical Aerospace

Przełomowa technologia Rolls-Royce'a ma zasilić flagowy statek powietrzny Urban Air Mobility (UAM) Vertical Aerospace. Elektryczny system zasilania Rolls-Royce zostanie zintegrowany z w pełni elektrycznym pojazdem do pionowego startu i lądowania (eVTOL). Zgodnie z obecnymi założeniami, konstrukcja ma zostać certyfikowana do 2024 r. i przewozić do czterech pasażerów na odległość 120 mil przy prędkościach przelotowych ponad 200 mil na godzinę.

Vertical Aerospace to kluczowa współpraca dla Rolls-Royce Electrical, ponieważ jest to ich pierwsza umowa handlowa na rynku UAM i opiera się na wcześniejszych umowach o współpracy z partnerami przy programach demonstracyjnych. Rolls-Royce zaprojektuje architekturę systemu całego elektrycznego układu napędowego, systemu elektroenergetycznego, który obejmuje najnowsze elektryczne jednostki napędowe, dystrybucję mocy i system monitorowania, który będzie wspomagał operacje.

Rob Watson, dyrektor Rolls-Royce Electrical, powiedział: „Cieszymy się, że możemy współpracować z Vertical Aerospace nad technologią elektryczną, która będzie napędzać ich pionierskie samoloty eVTOL. Ta ekscytująca okazja pokazuje nasze ambicje bycia wiodącym dostawcą zrównoważonych, kompletnych systemów zasilania na nowy rynek Urban Air Mobility, który może zmienić sposób, w jaki ludzie i towary przemieszczają się z miasta do miasta”.

Michael Cervenka, CEO – Vertical Aerospace, powiedział: „Jesteśmy podekscytowani współpracą z Rolls-Royce'em, wprowadzając na pokład niezwykle doświadczony zespół z głęboką wiedzą i najnowocześniejszymi technologiami elektrycznymi do napędzania naszych pionierskich samolotów eVTOL. Ta współpraca opiera się na naszych dotychczasowych partnerstwach, a Vertical ma dobrą pozycję do opracowania wiodącego na świecie samolotu eVTOL, certyfikowanego zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa CAA i EASA, które są ustanawiane na całym świecie”.

Około 150 inżynierów Rolls-Royce'a z krajów takich jak Węgry, Niemcy, USA i Wielka Brytania będzie współpracować z zespołem Vertical Aerospace nad rozwojem samolotu, który ma być jednym z pierwszych certyfikowanych eVTOL na świecie. Firma Vertical Aerospace, z siedzibą w Bristolu, wykonała już wiele pełnowymiarowych prototypów eVTOL, a budowa VA-X4 rozpocznie się wkrótce wraz z montażem w Wielkiej Brytanii i pierwszym lotem w tym roku.

Elektryfikacja lotów jest ważną częścią strategii zrównoważonego rozwoju firmy Rolls-Royce i wspiera jej cel, jakim jest przyczynienie się do zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Rolls-Royce Electrical to specjalistyczny zespół, którego celem jest rozwój zrównoważonej, wydajnej i cichszej technologii dla lotnictwa, zastosowania morskie, lądowe i przemysłowe.

Rolls-Royce ogłosił również partnerstwo z Tecnam i głównymi światowymi graczami lotniczymi w celu opracowania P-Volta samolotu pasażerskiego krótkiego i średniego zasięgu, zaprojektowanego z myślą o maksymalnej wszechstronności i bezpieczeństwie, który będzie zasilany energią odnawialną. W tradycyjnych segmentach lotniczych firmy nadal rozwijana jest technologia dla bardziej elektrycznych rozwiązań lotniczych – ze zintegrowanymi elektrycznymi generatorami rozruchowymi, pomocniczymi jednostkami zasilającymi i bardziej inteligentnym zarządzaniem systemami elektrycznymi na pokładzie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony