FAA tymczasowo zamyka niektóre ATC po stwierdzeniu zarażonych koronawirusem

Wieża lotniska JFK, fot. FOX 7

Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) nie tylko poważnie traktuje stwierdzone w branży przypadki korowirusa,  ale również otwarcie komunikuje się w tej kwestii z opinią publiczną. Po tym, jak ATCO i personel techniczny otrzymali pozytywne wyniki testów na obecność COVID-19, FAA tymczasowo zamknęła wieżę na nowojorskim lotnisku JFK, a jej personel musiał działać z zapasowego miejsca. Z kolei Air Route Traffic Control Center w Indianapolis zostało zamknięte w celu zdezynfekowania pomieszczeń, a cały ruch został przekierowany przez inne sektory.

Z wyjątkiem hiszpańskiego ENAIRE zgłaszającego dwa przypadki skażenia ATCO, obecnie nie ma podobnych raportów z Europy, przynajmniej nie zgłaszanych w tak przejrzysty sposób, jak to robi FAA. Amerykańskie linie lotnicze odwołały w ostatnich dniach setki lotów na trzech głównych lotniskach USA po tym, jak odkryto, że personel ATC jest tam zarażony koronawirusem.

Linie American Airlines Group Inc (AAL.O) poinformowały, że w piątek odwołały 20 z 68 zaplanowanych odlotów z JFK z powodu obniżonej liczby przylotów po przeniesieniu kontroli ruchu do innej lokalizacji. Wieże kontroli ruchu lotniczego pozostają zamknięte na lotniskach Chicago Midway i Las Vegas po zgłoszeniu kolejnych przypadków koronawirusa na początku tego tygodnia. Linie lotnicze odwołały ponad 700 lotów w czwartek i piątek w Las Vegas oraz ponad 800 lotów w ciągu ostatnich dwóch dni w Midway.
 

Źródło: reuters.com
comments powered by Disqus