Przejdź do treści
Pocisk SPAER-EW, for. MBDA
Źródło artykułu

MBDA opracuje dla RAF pocisk walki elektronicznej SPEAR-EW

Firma MBDA otrzymała kontrakt na przygotowanie nowego wariantu pocisku rakietowego z rodziny SPEAR. Na zamówienie Royal Air Force (RAF) zbuduje pocisk do walki elektronicznej SPEAR-EW.

SPEAR-EW powstanie dzięki współpracy MBDA z firmą Leonardo jako demonstrator technologii, na mocy umowy zawartej z agencją zamówień zbrojeniowych Defence Equipment & Support (DE&S). Nowa broń ma znaleźć zastosowanie w misjach przełamywania obrony powietrznej  (SEAD).

Atutem SPEAR-EW ma być najnowocześniejszy zminiaturyzowany układ walki elektronicznej, przygotowany przez inżynierów Leonardo, działający jako zdalne źródło zakłóceń, znacznie zwiększające przeżywalność samolotów-nosicieli, ograniczające zdolności nieprzyjacielskiej obrony powietrznej i zwiększając przez to potencjał uderzeniowy RAF.

Minister obrony Anne-Marie Trevelyan powiedziała: „Te najnowocześniejsze urządzenia zakłócające wprowadzą wroga w błąd i zapewnią naszym pilotom większe niż kiedykolwiek bezpieczeństwo w walce. Korzystając z nich oraz z niszczycielskiej siły precyzyjnych pocisków Brimstone i Meteor załogi myśliwców F-35 i Typhoon będą wciąż dominować w przestrzeni powietrznej w przyszlości ”.

Mike Mew, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju biznesu MBDA UK, powiedział: „SPEAR-EW to nowa rewolucyjna zdolność, która obok znanych już pocisków SPEAR zasadniczo poprawi zdolność lotnictwa bojowego do stawienia czoła obronie powietrznej nieprzyjaciela. Naszym celem jest opracowanie oręża, który w postaci roju pocisków połączonych siecią wymiany danych, będzie zdolny do wykonania zmasowanego ataku i wyeliminowania z walki nawet najbardziej wyrafinowanej obrony powietrznej. Dodanie SPEAR-EW do rodziny pocisków, na czele której jest rakieta uderzeniowa powietrze-ziemia, demonstruje słuszność zasady wprowadzania kolejnych wariantów uzbrojenia SPEAR, zwiększających możliwości operacyjne samolotów, a nie wymagających powtórnej integracji z nosicielami. Mamy harmonogram budowy kolejnych wariantów SPEAR, uwzględniający wdrażanie nowych technologii, aby jeszcze bardziej ulepszać tą broń w miarę postępu technicznego”.

„Mózgiem” głowicy SPEAR-EW będzie zaawansowany, zminiaturyzowany układ pamięci częstotliwości radiowych (DRFM) autorstwa konstruktorów Leonardo, oferujący najbardziej zaawansowane funkcje zagłuszania  i wprowadzania przeciwnika w błąd. SPEAR-EW uzupełni sieć miniaturowych rakiet skrzydlatych SPEAR, zaprojektowanych z myślą o precyzyjnym zwalczaniu na dalekich dystansach celów mobilnych i stacjonarnych, we wszystkich warunkach pogodowych, w dzień i w nocy, chronionych środkami samoobrony i zakamuflowanych. Broń ta umożliwi pilotom zachowanie bezpiecznego dystansu od atakowanych systemów obronnych przeciwnika.

Napędzany silnikiem turboodrzutowym SPEAR oferuje ponad dwukrotnie większy zasięg i znacznie większą strefę rażenia w porównaniu z konwencjonalnymi bombami szybującymi. SPEAR-EW wykorzysta zdolność do  długotrwałego lotu, opracowaną dla standardowych pocisków SPEAR, do krążenia w okolicy celu i jego zagłuszania.

Kompaktowy rozmiar pocisków rodziny SPEAR pozwala na przenoszenie czterech takich rakiet wewnątrz każdej z dwóch wewnętrznych komór bombowych samolotu F-35 lub trzech w każdej z  komór myśliwca Eurofighter Typhoon.  Konstruktorzy przyjęli, że SPEAR-EW zachowa tę samą formę i rozmiary co podstawowy wariant SPEAR. Pozwoli to wykorzystać z tej samych procedur integracji broni z samolotem, jak i na użycie tych samych belek uzbrojeniowych.

Rodzina SPEAR uzupełnia szeroką paletę broni ofensywnej MBDA, wypełnia lukę między dużym pociskiem dalekiego zasięgu Storm Shadow przystosowanym do uderzeń głębokich, a precyzyjnym pociskiem rakietowym krótkiego zasięgu Brimstone, służącym do bliskiego wsparcia pola walki.

System SPEAR zakończył niedawno serię testów naziemnych i prób podwieszania 3 pocisków na wielozamkowej belce uzbrojeniowej myśliwca Typhoon. Zajmował się tym połączony zespół inżynierów z MBDA, BAE Systems i agencji zakupów zbrojeniowych Defence Equipment and Support (DE&S). Prace odbywały się w ośrodku BAE System wyspecjalizowanym w badaniach w locie w Warton, Lancashire.

Informacje dodatkowe:

MBDA:

MBDA to jedyny europejski koncern zdolny opracować i wyprodukować pociski i systemy rakietowe odpowiadające pełnemu zakresowi obecnych i przyszłych potrzeb operacyjnych trzech rodzajów sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych).

Dzięki znaczącej działalności w pięciu państwach europejskich i w USA, w 2018 r. obroty MBDA wyniosły 3,2 mld euro, a portfel zamówień sięgnął 17,4 mld euro. Ponad 90 rodzajów sił zbrojnych na całym świecie to klienci MBDA – światowego lidera w dziedzinie pocisków i systemów rakietowych. Łącznie koncern oferuje 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania użytkowanych operacyjnie, jednocześnie prowadząc prace rozwojowe nad kolejnymi 15 systemami.

Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo (25%).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony