Przejdź do treści
Źródło artykułu

Polski Rekord 100 WAY - w sierpniu

O rozwoju każdej dyscypliny sportu decydują dwa kluczowe elementy: zawody i rekordy. Zawody to arena rywalizacji – znakomita motywacja sportowego rozwoju. Rekordy są natomiast bezwzględnym wskaźnikiem maksymalnych osiągnięć. Kreują cele i marzenia najlepszym sportowcom przesuwając granice ludzkich możliwości wciąż dalej i dalej.

Spadochroniarstwo nie jest wyjątkiem. Jako dyscyplina z zaledwie kilkudziesięcioletnią tradycją, wciąż odkrywa przed nami nowe możliwości. Dowodem na to są nieustannie pobijane rekordy narodowe i świata w każdej z odmian spadochroniarstwa.

Koronną dyscypliną spadochroniarstwa jest BIG-WAY, czyli budowanie wielkich formacji w powietrzu. Jako chyba jedyna dyscyplina sportu nie opiera się wprost na rywalizacji, a skupia na wspólnym kreowaniu jednego celu jakim jest zbudowanie zakładanej figury podczas swobodnego spadania z prędkością przekraczającą 200km/h.

Przekroczenie magicznej liczby 100 skoczków na niebie jest granicą symboliczną i wielkim osiągnięciem. Wymaga niezwykłej precyzji, zaufania, dyscypliny i bardzo profesjonalnego zaplecza technicznego oraz logistycznego. Jak trudny to wyczyn pokazuje fakt, że 100-osobowy rekord świata został pobity dopiero w 1986 roku, a do dnia dzisiejszego tylko 7 krajom na świecie udało się pobić narodowy rekord przekraczający 100 osób. Te kraje to Niemcy, Rosja, Francja, Wielka Brytania, Kanada, Brazylia i Australia.

W tym roku Polska może do nich dołączyć!


(fot. www.rekord2015.pl)

W dniach 11-14.08.2015 r. do czeskiego miasta Klatovy zjedzie się cała elita polskiego spadochroniarstwa, która podejmie wyzwanie dołączenia naszego kraju do tej wąskiej grupy. Będziemy chcieli ustanowić nowy Rekord Polski tworząc na niebie 100-osobową formację w kolorach naszej pięknej, biało-czerwonej flagi narodowej. Jeżeli nam się uda – Polska dołączy do ekskluzywnego „Klubu 100″ na ósmej pozycji i będzie to spektakularny sukces całego polskiego lotnictwa!

Polska formacja 100-osobowa została zaprojektowana w oparciu o wieloletnie doświadczenia w inżynierii skoków grupowych.

Kluczową sprawą przy projektowaniu tak dużych formacji jest aspekt bezpieczeństwa polegający przede wszystkim na zminimalizowaniu ryzyka kolizji zarówno podczas budowy formacji jak i podczas rozejścia, aby zapewnić wszystkim skoczkom odpowiednio dużą separację w momencie otwarcia spadochronów. Rekord Polski będzie zbudowany na 24 osobowej bazie do której „dobudowane” będzie 6 sektorów o budowie helistycznej (ang. Helix). Helixy mają tendencje do dużych niestabilności i wymagają bardzo dużych umiejętności od zawodników, natomiast zapewniają dużo miejsca podczas budowania formacji.

Skoki będą wykonywane z wysokości do 6000m co powoduje konieczność korzystania z aparatury tlenowej, aby uchronić zawodników od efektów tzw. głodu tlenowego powyżej bezpiecznej granicy 4000m.

Równie ważnym elementem co inżynieria samej formacji są samoloty i praca pilotów. Samoloty w momencie zrzutu skoczków muszą lecieć w bardzo wąskim szyku – często kilka metrów od siebie. Wymaga to bardzo zgranego zespołu pilotów doświadczonych w tego rodzaju manewrach. Jest to jeden z powodów dla których zdecydowano się organizować Rekord Polski poza granicami kraju.

Więcej szczegółów o imprezie na stronie: www.rekord2015.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony