Martin Sonka (fot. Naim Chidiac/Red Bull Content Pool)

Pierwsze zwycięstwo Martina Šonki!

75. wyścig Red Bull Air Race czeski as lotnictwa zapamięta na długo.

Wyścig w Abu Dhabi ponownie otworzył nowy sezon Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. W sobotę Martin Šonka odniósł pierwsze zwycięstwo w karierze w najszybszym sporcie motorowym świata. Startujący od 2010 roku czeski pilot sprostał niełatwym warunkom na podniebnym torze i rywalom. Drugi był Hiszpan Juan Velarde, któremu po raz pierwszy wywalczył awans do sesji lotniczej Final 4. Trzecie miejsce zajął Kanadyjczyk Pete McLeod.

Zobacz powtórkę zawodów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na Red Bull TV.

„Poza kilkoma błędami podczas treningów cały tydzień był dobry i nie mógłbym być bardziej szczęśliwy” – powiedział Šonka, który wcześniej czterokrotnie stawał na podium, ale jeszcze nigdy na jego najwyższym stopniu. „W końcu wygrałem. Dobrze się czuję w moim samolocie i to daje mi pewność siebie” – dodał.

Podium klasy Master (fot. kadr z filmu/Red Bull Polska)

Wielkim przegranym pierwszych zawodów w sezonie 2017 był broniący mistrzowskiego tytułu Niemiec Matthias Dolderer, który w Final 4, po otrzymaniu kary zajął czwarte miejsce. Za to pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej zdobyli Cristian Bolton z Chile i Mikael Brageot z Francji.

Łukasz Czepiela w Abu Dhabi (fot. Naim Chidiac/Red Bull Content Pool)

Nas najbardziej interesowało to, jak nowy sezon zacznie Łukasz Czepiela. W zawodach Challenger Cup w Abu Dhabi polski pilot w ostatniej bramce powietrznej przed metą ściął pylon i zajął 6. miejsce. Wygrał Szwed Daniel Ryfa, drugi był Niemiec Florian Bergér, a trzecia jedyna kobieta w stawce, Francuzka Mélanie Astles.

Podium Challenger Cup (fot. Daniel Grund/Red Bull Content Pool)

„Udało mi się uniknąć wszystkich kar, które zarobiłem w kwalifikacjach i chyba zbytnio się rozluźniłem – jeszcze zanim przekroczyłem linię mety. Nie zdawałem sobie sprawy, że ściąłem pylon dopóki nie minąłem ostatniej bramki, po czym zobaczyłem, jak powoli uchodzi z niego powietrze” – powiedział Łukasz, który również w kwalifikacjach nie ustrzegł się błędów.

Łukasz Czepiela przed kwalifikacjami (fot. Balazs Gardi/Red Bull Content Pool)

Zarówno piloci klasy Challenger jak i Master będą mieli kolejną szansę na punkty podczas drugiego przystanku Red Bull Air Race, który odbędzie się w San Diego 15 i 16 kwietnia. Wydarzenie będzie transmitowane w Red Bull TV i na oficjalnej stronie Red Bull Air Race.