Nowy rekord Rozova! BASE jump ze zbocza Czo Oju

Valery Rozov przed skokiem (fot. Nika Lebanidze/Red Bull Content Pool)

Valery Rozov pobił własny rekord skoku BASE z największej wysokości. Od teraz to 7700 m n.p.m.

Jedni ludzie lubią komfort przesiadywania we własnym salonie, podczas gdy inni nie mogą się powstrzymać, żeby bić kolejne ekstremalne rekordy. Skydiver, niesamowity BASE jumper Valery Rozov zdecydowanie zalicza się do tej drugiej grupy.

Nowy rekord Rosjanina

5 października 2016 r., po 21 dniach wyprawy na szóstą najwyższą górę świata – Czo Oju, położoną na chińsko-nepalskiej granicy – Rozov stanął na krawędzi przepaści, w wybranym wcześniej miejscu na wysokości 7700 m n.p.m. i wzbił się w rozrzedzone powietrze, bijąc swój rekord z 2013 roku o 500 metrów.

Przez trzy ostatnie lata to był mój cel i marzenie do zrealizowania – powiedział Valery Rozov.

Wspinaczka na Czo Oju (8201 m n.p.m.) to niełatwe zadanie, ale spadochronowy skok BASE (czyli taki, który zamiast z samolotu, czy helikoptera, oddaje się z jakiegoś miejsca na ziemi: budynku, masztu nadawczego, mostu czy formacji skalnej) to już zupełnie inna para kaloszy. Ten Valery oddał ze szczytu południowo-zachodniej ściany wielkiej góry i choć wygląda na łatwy sama ekspedycja nie była dla całego zespołu niczym prostym.


Obóz w górach (fot. Nika Lebanidze/Red Bull Content Pool)

Świeży opad śniegu i kilkudniowe załamanie pogody sprawiły, że grupa nie mogła dojść do miejsca startu za pierwszym razem. Na kolejną próbę przyszło im czekać tydzień. Gdy niebo zaczęło się klarować a śnieg w punkcie skoku lekko stopniał, ruszyli.

Rozov zaliczył 90 sekund lotu w kombinezonie wingsuit, a po otwarciu spadochronu, zanim wylądował, spędził w powietrzu jeszcze 2 minuty. Bezpiecznie opadł na lodowiec na wysokości około 6000 m n.p.m.

Źródło: redbull.com
comments powered by Disqus