Maciek Pospieszyński wystartuje na World Air Games

Takie widoki tylko podczas World Air Games (fot. Maciek Pospieszyński)

Polski pilot jest jednym z zawodników zaproszonych na prestiżową imprezę w Dubaju.

W sobotę do Dubaju odleciał Maciek Pospieszyński. Dwukrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej został zaproszony na odbywające się raz na kilka lat FAI World Air Games - lotniczy odpowiednik igrzysk olimpijskich.

„Oprócz akrobacji szybowcowej będzie tam dużo różnych innych sportów. Można powiedzieć, że to są takie nasze igrzyska sportów lotniczych, rozgrywane raz na parę lat. Będzie również akrobacja samolotowa, gdzie wystartuje Artur Kielak. Będą nawet sterowce, paralotnie z silnikiem, motolotnie, spadochroniarstwo…” – przed wylotem opowiadał o tym, co wydarzy się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Maciek. „Dla mnie to będzie przede wszystkim jakieś nowe doświadczenie. Myślę, że też dużo świetnej zabawy, bo jednak latania dla publiczności, pod muzykę ze świecami dymnymi… To jest coś fajnego przede wszystkim dla ludzi, którzy mogą to obserwować. Z tego co wiem wstęp dla publiczności jest wolny, więc będzie to zorganizowane w postaci wielkiego show dla wszystkich”.

Zawody w akrobacji szybowcowej zaczynają się we wtorek 2 grudnia i potrwają do piątku. Nie będą one rozgrywane typowo, tak jak podczas innych imprez FAI. „Są zupełnie nowe konkurencje, których do tej pory w ogóle nie rozgrywaliśmy. Największą niewiadomą jest konkurencja pierwsza, która jest takim programem dowolnym, tylko bez żadnych ograniczeń punktowych. Tak naprawdę im więcej ktoś zmieści figur, tym lepiej. Oczywiście są tam jakieś wymagane figury obowiązkowe, a reszta zależy od tego, kto jak to sobie ułoży” – tłumaczył Maciek. „Potem mamy konkurencję nieznaną, no i na koniec dwa freestyle’e, podczas których latamy ze świecami pod muzykę i tak naprawdę to będzie najciekawsze dla publiczności. Kryteria oceny jakieś tam są, ale dużo będzie w tym subiektywnego wrażenia, jakie odniosą sędziowie”.


(fot. Facebook/Maciej Pospieszyński - Polish Aerobatic Team)

Do rywalizacji w akrobacji szybowcowej przystąpi 10 pilotów z 10 krajów. „Przede wszystkim jest to impreza rozgrywana raz na parę lat i fajnie będzie tam wystartować, pokazać się, i zobaczyć jak to organizują w tak dalekim kraju, jak można przybliżyć sporty lotnicze publiczności. Myślę, że przede wszystkim chodzi tutaj o to, żeby to było show dla niej. Z kolei dla nas będzie to wyróżnieniem, że zostaliśmy wybrani do startu w tych zawodach i to będzie je odróżniać od tych wszystkich mistrzostw świata, gdzie w porównaniu z takimi igrzyskami kibiców nie ma zbyt wielu”.

Maciek jest na miejscu, ale dopiero na dzień przed zawodami mógł wsiąść do swojego szybowca. Wszystkie loty odbędą się nad wodami Zatoki Perskiej, a piloci będą lądować na wąskim pasie nad jej brzegiem. Zapowiada się ciekawie. Harmonogram i live streaming znajdują się na stronie zawodów, więc będziemy mogli kibicować naszym pilotom, do czego wszystkich zachęcamy.

Źródło: redbull.com
comments powered by Disqus