Przejdź do treści
Źródło artykułu

Red Bull Air Race: Bonhomme zwycięzcą w Ascot

Brytyjczyk Paul Bonhomme został zwycięzcą piątego przystanku Mistrzostw Świata Red Bull Air Race, najszybszej serii sportów motorowych, rozegranego w niedzielę na słynnym torze wyścigów konnych w Ascot w rodzinnej Wielkiej Brytanii. To trzecie zwycięstwo Bonhomme’a w tym sezonie i ku uciesze 40-tysięcznej publiczności drugie pod rząd w Ascot.

Ostatni lot Bonhomme’a był absolutnie bezbłędny, z czasem 1:06.416. Australijczyk Matt Hall, który zajął drugie miejsce osiągnął czas 1:09.024, a trzeci na mecie był Yoshihide Muroya, po raz pierwszy w tym sezonie na podium.

Dzięki ciężko wywalczonemu zwycięstwu, Bonhomme wzbogacił się o 12 punktów, powiększając swoją przewagę w klasyfikacji generalnej do 8 punktów (46) przed drugim Hall’em (38), na chwilę przed trzema ostatnimi wyścigami sezonu. Wciąż panujący mistrz świata Red Bull Air Race, Brytyjczyk Nigel Lamb, który w zeszłorocznym wyścigu na historycznym torze wyścigów konnych w Ascot był drugi, skończył w tym roku na miejscu piątym, co ostatecznie pogrzebało jego szanse na obronę tytułu.

“To był naprawdę ciężki, ale pełen radości dzień – podobało mi się” – powiedział Bonhomme, po osiągnięciu prędkości prawie 370 km/h podczas wyścigu. Trasa zawodów, zlokalizowana wewnątrz toru wyścigów konnych, rozpoczynała się przed majestatycznymi trybunami, a potem poprowadziła przez 12 bramek powietrznych o wysokości 25 m. „Mogę tylko powiedzieć, że zwycięstwo to zasługa pracy całego zespołu. Ja jestem tylko pilotem, który kieruje samolot w odpowiednim kierunku”.


Zawody Red Bull Air Race już po raz drugi zorganizowano w Ascot, w zachodnim Londynie. Lokalizacja od razu stała się jedną z najbardziej atrakcyjnych dla podniebnych wyścigów oraz ulubionym punktem pilotów, którzy upodobali sobie starty i lądowania na pasie zieleni przed zebranym tłumem. 

Austriak Hannes Arch, który borykał się z kłopotami na sesji treningowej i zajął ostatnie miejsce podczas kwalifikacji w sobotę, zakończył zawody na rozczarowującym, po dwóch zwycięstwach w Budapeszcie i Rovinj, ósmym miejscu. Arch w Rundzie 12 miał wspaniały czas, prześcigając nawet Bonhomme’a. Niestety, wówczas nie był w stanie odpalić swojego silnika i  zmusiło go to do wycofania z rywalizacji. „To frustrujące, jeśli nie możesz się ścigać, jednak takie jest życie” – powiedział Arch, który z 30 punktami w klasyfikacji generalnej spadł na trzecie miejsce.

W ramach zawodów Red Bull Air Race, które stanowią oficjalne mistrzostwa świata Międzynarodowej Federacji Lotniczej (Fédération Aéronautique Internationale, FAI), piloci pokonują powietrzny tor nisko nad ziemią, precyzyjnie manewrując pomiędzy napełnionymi powietrzem 25-metrowymi pylonami z prędkością dochodzącą do 370 km/h i przy przeciążeniach w granicach 10 g.


Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race przenoszą się teraz do Spielberg w Austrii, gdzie w dniach 5-6 września odbędzie się kolejny przystanek serii.

Wyniki Red Bull Air Race 2015 w Ascot: 1. Paul Bonhomme (GBR), 2. Matt Hall (AUS), 3. Yoshihide Muroya (JPN), 4. Nicolas Ivanoff (FRA), 5. Nigel Lamb (GBR), 6. Peter Besenyei (HUN), 7. Martin Sonka (CZE), 8. Hannes Arch (AUT), 9. Michael Goulian (USA), 10. Matthias Dolderer (GER), 11. Juan Velarde (ESP), 12. Kirby Chambliss (USA), 13. Pete McLeod (CAN), 14. François Le Vot (FRA)

Klasyfikacja Generalna Mistrzostw Świata: 1. Bonhomme 46 punktów, 2. Hall 38, 3. Arch 30,
4. Sonka 18, 5. Lamb 17, 6. McLeod 14, 7. Dolderer 12, 8. Muroya 11, 9. Ivanoff 11, 10. Goulian 8,
11. Besenyei 8, 12. Chambliss 2, 13. Velarde, 14. Le VotKalendarz wyścigów na 2015 r.:

Abu Dhabi, ZEA, (13-14 lutego)
Chiba, Japonia, (16-17 maja)
Rovinj, Chorwacja, (30-31 maja)
Budapeszt, Węgry, (4-5 lipca)
Ascot, Wielka Brytania, (15-16 sierpnia)
Spielberg, Austria, (5-6 września)
Fort Worth, Teksas, USA, (26-27 września)
Las Vegas, Nevada, USA, (17-18 października)

Więcej informacji dostępnych jest na stronach www.redbullairracenewsroom.com oraz
www.redbullairrace.com


MISTRZOSTWA ŚWIATA RED BULL AIR RACE

Stworzone w 2003 roku, ale oficjalnie uznane za podniebne Mistrzostwa Świata w 2005 roku, zawody Red Bull Air Race gromadzą miliony fanów na całym świecie. W ramach tej najszybszej serii w świecie sportów motorowych 14 najlepszych pilotów rywalizuje w wyścigach będących najczystszą postacią sportów motorowych, łączących prędkość, precyzję i umiejętności. Wykorzystując najszybsze, najzwinniejsze, lekkie samoloty wyścigowe, piloci pokonują podniebny tor zbudowany z napełnionych powietrzem pylonów o wysokości 25 metrów. W 2014 roku wprowadzono konkurs Challenger Cup, który umożliwia młodym talentom zapracowanie na awans do klasy mistrzowskiej Red Bull Air Race.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony