Istanbul New Airport – Data uruchomienia stambulskiego giganta coraz bliżej

Istanbul New Airport (fot. airport-technology.com)

Zbliża się data uruchomienia stambulskiego giganta. Zgodnie z planem pierwsza faza budowy nowego stambulskiego portu lotniczego (INA – Istanbul New Airport) ma być zakończona 29-ego października tego roku. Ogłoszono niedawno, że pas startowy Nr 1 o długości 3750m i szerokości 60m jest już gotowy do użytku. Ma zamontowany największy na świecie i najnowocześniejszy system oświetleniowy zawierający ponad trzydzieści cztery tysiące lamp.

Ukończono już 80% konstrukcji, w tym niedawno, cały system bagażowy. W pierwszej fazie rozwoju przepustowość portu to 90 mln pasażerów. Korzystać z niego będzie około sto linii lotniczych operujących do 350-ciu destynacji. INA mieć będzie trzy niezależne, równolegle pasy startowe.

Oczywiście dla nas najciekawszy i najważniejszy jest strategiczno-biznesowy aspekt uruchomienia tego giganta. Co zmieni na lotniczej mapie świata?

Jak pokazują wyniki przewozowe THY oraz obecnego portu stambulskiego, ta para to już gracze globalni. Linia turecka bardzo szybko nadrabia straty poniesione w związku z kryzysem polityczno-militarnym w regionie i jego obecne przewozy są na poziomie wielkiej trójki europejskiej – LH, AF i BA. Chodzi tu oczywiście o przewoźników, a nie całe ich grupy. Analogicznie lotnisko stambulskie ponownie zrównało się, pod względem przewozów z AMS, CDG i FRA i tylko dość nieznacznie pozostaje w tyle za LHR.

Cały artykuł można przeczytać na stronie: www.prtl.pl

Źródło: Prtl.pl
comments powered by Disqus