Certyfikowany Virus SW121 dopuszczony do korkociągów!

Virus SW121 (fot. Skydream)

Słoweński samolot Pipistrel Virus SW121 posiadający certyfikat EASA w kategorii CS-LSA (EASA.A.573) przed kilkoma dniami otrzymał od Agencji tzw. Major Change Approval, w ramach którego samolot został dopuszczony do zamierzonych korkociągów. Pełne próby korkociągowe oraz przygotowanie i zatwierdzenie dokumentacji przez EASA trwały prawie 8 miesięcy.

Pipistrel otrzymał certyfikat dla samolotu Virus SW121 w Kwietniu tego roku podczas targów lotniczych odbywających się w niemieckim Friedrichshafen. Jest pierwszym samolotem, który posiada pełny certyfikat EASA CS-LSA, a nie wariant Restricted (RTC). Na wyposażeniu samolotu znajduje się m.in. awionika Garmin G3X z autopilotem, certyfikowany silnik Rotax 912, hydrauliczne śmigło stałoobrotowe MT-Propeller oraz system ratunkowy. Samolot  dopuszczony jest  również do holowania szybowców.

Certyfikat EASA.A.573 daje samolotowi Virus SW121 możliwość wykorzystania przy szkoleniach lotniczych do uzyskania licencji samolotowych LAPL i PPL, do budowy nalotu potrzebnego do wyższych uprawnień oraz wykorzystania komercyjnego przy AOC i AWC.

Aktualnie fabryka prowadzi prace w kierunku rozszerzenia Certyfikatu Typu również o loty nocne VFR.

Źródło: skydream.pl
comments powered by Disqus