Przejdź do treści
Przegląd Lotniczy 09/2020
Źródło artykułu

Wrześniowy Przegląd Lotniczy już w sprzedaży

Wrześniowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

We wrześniowym numerze "Przeglądu Lotniczego" polecamy:

VL-3 – latający grand tourer
Andrzej Rutkowski przedstawia czeski VL-3 Evolution w wersji z najmocniejszym silnikiem – 141-konnym Rotaksem. Ultralajt z taką mocą sprawia wrażenie samolotu o nieograniczonych wręcz osiągach i najlepiej czuje się na dużych wysokościach lotu. Jego oblot był wydarzeniem sezonu 2020.

Do Wenecji na poranną kawę
Poranna kawa w Wenecji, lunch w Portorož, chorwackie wysepki – w jeden dzień... To możliwe jeżeli masz własny samolot i wcześnie wstaniesz, jak piloci Krzysztof Będkowski i Tomasz Żak, którzy zabrali nas w tę wspaniałą, ponad 13-godzinną podróż na Virusie SW. Podróż dokładnie opisali i sfotografowali.

Dwusilnikowy Kermit
Solidny, funkcjonalny, świetny do lotów IFR, łatwy w pilotażu, do tego ceny używanych egzemplarzy są obecnie wyjątkowo niskie – nasz korespondent Bob Davy wyraża się o dwusilnikowym Piperze PA-23-250 Aztec w samych superlatywach. Nic dziwnego, że ta konstrukcja sprzed lat ma wciąż wielu miłośników. „Kermita” – samolot jest zielony – na zdjęciach uwiecznił Keith Wilson.

Przyleciałeś na Babice...
Budowy kręgu nadlotniskowego uczony jest każdy pilot. Dla lotniska Babice opracowano jednak specjalną procedurę i przylatujący tu piloci powinni się wcześniej starannie przygotować. Także na Go-around, gdyż podczas lądowania na EPBC to norma. Przed przylotem warto zapoznać się z praktycznymi wskazówkami instruktora pilota Krzysztofa Krawcewicza. Tekst uzupełniają czytelne rysunki.

VFR – praktyczne rady cz. 3
Trzecią – i ostatnią – część poradnikowego cyklu o lotach z widocznością (VFR) informatorka FIS Magdalena Rekść-Kopyłowicz poświęca na ograniczenia przestrzeni i sytuacje awaryjne. Autorka zwraca uwagę na właściwe przygotowanie się do lotu oraz działania zapobiegawcze.

Transponder a Twoje bezpieczeństwo
Transponder jest ważnym kanałem komunikowania się pilota ze służbami ruchu lotniczego. Niestety nie dla wszystkich pilotów jest to oczywiste, a jego niewłaściwe działanie, np. rozbieżność wskazań między wysokościomierzem, może prowadzić do sytuacji niebezpiecznych. Informator FIS Andrzej Rutkowski przedstawia takie sytuacje z ostatniego miesiąca.

Lot do punktu Hotel
Lisie Kąty – Hel – Lisie Kąty – taką obfitującą w piękne widoki trasę pokonali na Cessnie 150 Jacek Ławrecki z synem Kubą. Taka trasa to także świetne ćwiczenie nawigacyjne, a lot wzdłuż wybrzeża Zatoki Gdańskiej dostarcza niesamowitych wrażeń oraz lotniczych doświadczeń. Polecamy początkującym zdobywcom przestworzy.

Koronawirus a prawa pasażerów lotniczych
Specjalistki prawa lotniczego prof. nadzw. dr hab. Anna Konert oraz mgr Patrycja Rejnowicz z warszawskiej Uczelni Łazarskiego wyjaśniają, na co mogą liczyć pasażerowie, których lot nie został zrealizowany w związku z epidemią koronawirusa.

W pułapkach task settera
Na zakończenie sezonu sportowego na lotnisku w Łososinie Dolnej rozegrano samolotowe mistrzostwa Polski w lataniu precyzyjnym seniorów i juniorów. Na pilotów czekały podchwytliwe zadania nawigacyjne i piękne, górskie krajobrazy. Mistrzostwa relacjonuje trzech zawodników-juniorów: Bartosz Brzeziński, Piotr Cierniak oraz Damian Czak.

Balonowy Cud nad Wisłą
Dwadzieścia balonów na ogrzane powietrze wzięło udział w pokazach i lotach nad Warszawą, upamiętniając setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Balony startowały z różnych punktów stolicy, a mieszkańcy mogli podziwiać je na niebie aż przez trzy dni. Relacja Ewy Daszewskiej.

ANBO – sesja z pierwszego rzędu
Michał Prokurat przedstawia efekty wspaniałej, unikalnej sesji air-to-air z litewskim zespołem ANBO w roli głównej. Pokaz – specjalnie dla czytelników „Przeglądu Lotniczego” – odbył się na lotnisku w Kownie, gdzie ANBO na stałe bazuje. Michał, który zdjęcia wykonał z kabiny dwumiejscowego Jaka-52, przybliża historię zespołu, jego pilotów, samoloty oraz wyjaśnia nazwę.

A oprócz tego:
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o drugim życiu, które rozpoczyna się wraz z przygodą z lataniem, a także felietony: Piotra Długiewicza o nowych faktach w sprawie wypadku śmigłowca Koby’ego Bryanta oraz kpt. Jarosława Czaplickiego o lotniczym farcie.

Życzymy miłej lektury

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony