Przejdź do treści
Szkolenie w specjalności ruch lotniczy w LAW (fot. Piotr Raszewski)
Źródło artykułu

Zostań podoficerem sił powietrznych

Trwa nabór cywilnych kandydatów na kurs podoficerski w szkole w Dęblinie. O przyjęciu zdecydują wyniki rekrutacji, m.in. sprawdzian z WF-u, test z angielskiego i rozmowa kwalifikacyjna. – Egzaminy są planowane na koniec sierpnia, a start kursu na listopad. Jednak z powodu pandemii terminy mogą się zmienić – mówi st. chor. sztab. Paweł Konarski, rzecznik prasowy szkoły.

Nabór cywilnych kandydatów na kurs podoficerski odbywa się w Szkole Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie po raz trzeci. O rozpoczęciu takich szkoleń zdecydował minister obrony narodowej. Podpisana przez szefa MON decyzja zakłada, że w kursach w Dęblinie będzie mogło wziąć udział w tym roku 200 cywilnych kandydatów na kaprali. To więcej niż podczas dwóch ubiegłych lat, gdy szkolenie rozpoczynało odpowiednio ok. 50 i 150 osób.

W tym roku na kandydatów czeka nie tylko większa liczba miejsc, ale też nowości w ofercie edukacyjnej. – Będą się szkolić w czterech specjalnościach. Dwie z nich, dotyczące służby inżynieryjno-lotniczej oraz ruchu lotniczego, oferowaliśmy już poprzednio. Teraz proponujemy dwie nowe: przeciwlotniczą oraz radiowo-techniczną – mówi st. chor. sztab. Paweł Konarski, rzecznik prasowy dęblińskiej szkoły. Ci, którzy ukończą szkolenie będą mogli rozpocząć służbę na stanowiskach m.in. techników eksploatacji wszystkich używanych w siłach powietrznych samolotów i śmigłowców, kontrolerów ruchu lotniczego oraz stanowiskach dowódczych w jednostkach przeciwlotniczych.

Kto może zostać podoficerem?

Kursy adresowane są do cywili, którzy ukończyli 18 lat, mają polskie obywatelstwo oraz potwierdzoną podczas badań zdolność fizyczną i psychiczną do zawodowej służby wojskowej. Warunkiem jest minimum średnie wykształcenie o profilu elektrycznym, informatycznym czy mechanicznym, choć osoby z wykształceniem ogólnym też nie są bez szans.

Zainteresowani muszą wysłać wniosek do dyrektora Departamentu Kadr MON za pośrednictwem WKU. Trzeba do niego dołączyć m.in. kwestionariusz osobowy, świadectwo ukończenia szkoły średniej i życiorys. Czas na zgłoszenia mija 13 lipca. Potem kandydatów czekają badania lekarskie. Ci, którzy przejdą je pozytywnie, będą mogli wziąć udział w egzaminach wstępnych. Komisja przeanalizuje oceny ze świadectwa ukończenia szkoły średniej, a kandydat będzie musiał przejść sprawdzian z WF-u, test z języka angielskiego oraz rozmowę kwalifikacyjną.

Egzaminy zaplanowaliśmy w terminie od 31 sierpnia do 4 września. Jednak z uwagi na obecną sytuację kryzysową, mogą one zostać przełożone. Niezależnie od tego, nabór prowadzimy cały czas – mówi st. chor. sztab. Konarski.

13 miesięcy szkolenia

Dwieście osób z najlepszymi wynikami z egzaminów rozpocznie w listopadzie szkolenie (choć jak przyznają przedstawiciele szkoły, także ten termin może ulec zmianie).

Jednak cywilnych kandydatów na kaprali nie będą obowiązywały wprowadzone w tym roku nowe zasady prowadzenia kursów podoficerskich. Skrócono czas szkolenia, część zajęć przeniesiono do e-learningu, zrezygnowano też z części specjalistycznej kursu. – Te zmiany dotyczą wyłącznie szeregowych aspirujących do korpusu podoficerskiego, którzy mają już doświadczenie w służbie i określoną specjalność. Cywilni kandydaci to osoby, które wcześniej nie miały kontaktu z wojskiem, muszą więc złożyć przysięgę, a potem przejść cały niezbędny do objęcia stanowiska cykl szkolenia – wyjaśnia rzecznik dęblińskiej szkoły.

Dlatego kurs dla cywilów potrwa około 13 miesięcy i będzie się składał ze szkolenia ogólnowojskowego prowadzonego w Szkole Podoficerskiej Sił Powietrznych oraz szkolenia specjalistycznego. Te ostatnie – w zależności od specjalności – kursanci odbędą w jednym z Centrów Szkolenia: Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie lub Sił Powietrznych w Koszalinie.

Pierwszy kurs podoficerski dla cywilów ukończyło w Dęblinie 54 ochotników. Obecne trwa druga edycja kursu. 148 kadetów kontynuuje szkolenie specjalistyczne w dęblińskim Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego oraz Lotniczej Akademii Wojskowej.

Nabór cywilów na kursy dla przyszłych kaprali prowadzi też Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu. Placówka przygotowała 100 miejsc w specjalnościach: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, specjalność muzyczna, kryptologiczna oraz rozpoznania i zakłóceń elektronicznych. Kandydaci na szkolenie w Poznaniu muszą złożyć dokumenty do 1 lipca tego roku.

Paulina Glińska

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony