Przejdź do treści
M28B 1R Bryza - flagi (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)
Źródło artykułu

Żołnierze III zmiany gotowi do misji PKW „Sophia”

Niemal stu żołnierzy m.in. z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, 10 Brygady Logistycznej i jednostki specjalnej Formoza zdało egzamin przed misją Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym. Wojskowi i samolot rozpoznawczy Bryza wejdą w skład III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującego na południu Włoch.

W Zatoce Gdańskiej pojawiła się nieznanego pochodzenia jednostka pływająca, którą musi zidentyfikować załoga samolotu rozpoznawczego. Bryza jak najszybciej podrywa się z lotniska i rusza w stronę morskiego intruza. Piloci na wykonanie zadania mają zaledwie trzy godziny. Załoga Bryzy dość szybko namierza nieznaną jednostkę, następnie naprowadza na nią grupę abordażową. To tylko jedno z zadań, jakie podczas certyfikacji musieli wykonać żołnierze przygotowujący się do III zmiany PKW „Sophia” na Morzu Śródziemnym. Sprawdzian przed misją odbył się w połowie lutego.

Wojsko w gotowości

W skład III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Sophia” wejdzie około 100 wojskowych. Do unijnej misji gotowi są przede wszystkim żołnierze 44 Bazy Lotnictwa Morskiego oraz 10 Brygady Logistycznej i jednostki specjalnej Formoza. Do PKW ludzi delegują także dowództwa: brygady lotnictwa marynarki wojennej, wojsk specjalnych i wojsk obrony terytorialnej. Na Sycylię wyjadą też żołnierze z 3 Flotylli Okrętów, 6 Ośrodka Radioelektronicznego, 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia, Żandarmerii Wojskowej, 1 Bazy Lotnictwa Transportowego, 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego i 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych. III zmianą będzie dowodzić kmdr por. pil. Cezary Zygmunt z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego.

W czasie misji żołnierze będą użytkować patrolowo-rozpoznawczy samolot M28B 1R Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego. Uczestnicy misji będą stacjonować na Sycylii w amerykańsko-włoskiej bazie Sigonella.

Czy jednak żołnierze faktycznie polecą na Sycylię, by walczyć z nielegalnymi emigrantami i przemytnikami, dowiemy się za kilka tygodni. – Obecny mandat misji wygasa 31 marca, wtedy też we Włoszech zakończą służbę żołnierze z II zmiany PKW „Sophia” – mówi mjr Agnieszka Kossowska, oficer prasowy PKW. – 20 marca ma się rozpocząć posiedzenie szefów rządów krajów Unii Europejskiej, którzy zdecydują o przyszłości misji. Niewykluczone, że zostanie ona przedłużona. W takim przypadku musimy mieć w gotowości certyfikowany skład III zmiany PKW – dodaje rzeczniczka.

Mają oko na przemytników

W rejon misji kilka dni temu wyjechali jednak specjalsi. Grupę zadaniową wojsk specjalnych III zmiany PKW EU „Sophia” tworzą komandosi z Jednostki Wojskowej Formoza. Wykonują zadania z pokładu włoskiego okrętu Luigi Rizzo. Do ich obowiązków należy kontrola jednostek pływających oraz przeciwdziałanie nielegalnemu przemytowi ludzi, broni i ropy naftowej.

Poza morskimi komandosami w bazie Sigonella służą cały czas żołnierze z II zmiany PKW. To głównie wojskowi z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku misji lotnicy morscy spędzili w powietrzu ponad 650 godzin i wykonali 150 operacji nad Morzem Śródziemnym. Załogi rozpoznawczych Bryz patrolują z powietrza morze od brzegów Sycylii, aż po granice wód terytorialnych Libii. Mają namierzać przemytników broni lub narkotyków, także łodzie z nielegalnymi migrantami. Zebrane w czasie zwiadu informacje lotnicy przekazują do dowództwa operacyjnego misji, które decyduje o wysłaniu wojska w dany region lub o powiadomieniu libijskich służb mundurowych.

„Sophia” to misja Unii Europejskiej zainicjowana w maju 2015 roku. Żołnierze wchodzący w skład kontyngentów walczą z przemytem ludzi, towarów i surowców. Ponadto wojskowi szkolą libijskie morskie siły bezpieczeństwa, które mają przeciwdziałać nielegalnemu przemytowi migrantów. To właśnie z tego kraju prowadzą najpopularniejsze szlaki przerzutu nielegalnych migrantów do Europy. Uczestnicy misji współpracują z Sojuszem Północnoatlantyckim, który w tym samym rejonie prowadzi operację NATO „Sea Guardian”.

Magdalena Kowalska-Sendek

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony