Zobacz film przybliżający tajniki pracy PAŻP

Beechcraft King Air 350 "Papuga"

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej udostępniła nowy film przybliżający kulisy i specyfikę jej pracy. Każdego dnia PAŻP dba o bezpieczeństwo pasażerów ponad dwóch i pół tysiąca samolotów przemieszczających się nad Polską.

Rocznie to blisko siedemset pięćdziesiąt tysięcy przelotów tranzytowych, zbliżeń do lotnisk, startów i lądowań, które odbywają się pod okiem ponad pięciuset kontrolerów ruchu lotniczego zatrudnionych w tej firmie oraz dwieście tysięcy lotów lotnictwa ogólnego – General Aviation obsługiwanych przez służbę informacji powietrznej Flight Information Service – FIS. Liczby mówią same za siebie. W 1995 roku na polskim niebie wykonano około sto siedemdziesiąt tysięcy lotów, a w 2015 już prawie milion!

Lotnictwo jest najbezpieczniejszą formą transportu. To również zasługa pracy kontrolerów ruchu lotniczego PAŻP. Czuwają oni nad tranzytem samolotów, ich zbliżaniem do lotnisk, bezpiecznym startem i lądowaniem. Kontrolerów wspomaga zaawansowana technika. Ponad dwieście urządzeń rozmieszczonych w całej Polsce, które gwarantują bezpieczeństwo ruchu w polskiej przestrzeni powietrznej, składa się na: systemy łączności radiowej między kontrolerami a pilotami, systemy nawigacji obszarowej, systemy ILS i DME zapewniające precyzję lądowania i systemy radarowe.

PAŻP jest odpowiedzialna za zaawansowaną infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. W najbliższych latach na jej modernizację ma zostać wydane blisko miliard złotych. Systemy i urządzenia zapewniające bezpieczny lot są pod stałą opieką specjalistów techników oraz inspekcji lotniczej Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wyposażonej w nowoczesne samoloty pomiarowo-kontrolne.

Kontroler ruchu lotniczego to wyjątkowy zawód, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność za bezpieczeństwo pasażerów. To wyjątkowa praca, dająca wiele satysfakcji, ale też wymagająca szczególnych predyspozycji i doskonałego przygotowania, koncentracji i dokładności. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów. Każdego dnia na pokładach wszystkich samolotów przelatujących nad Polską znajduje się blisko pół miliona pasażerów. W Centrum Zarządzania Ruchem Lotniczym oraz na lotniskach w całej Polsce kontrolerzy ruchu lotniczego czuwają nad ich spokojną podróżą. PAŻP jest częścią lotniczego świata, który dynamicznie się rozwija

Bezpieczeństwo w powietrzu. To praca i misja Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

 

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
comments powered by Disqus