Zmienią się warunki eksploatacji lotnisk
Urząd Lotnictwa Cywilnego przekazał do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków eksploatacji lotnisk, który stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze. Projekt ten został jednocześnie skierowany do MTBiGM z prośbą o przekazanie do uzgodnień międzyresortowych.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki eksploatacji lotnisk, czyli wymagania dotyczące organizacji i zarządzania lotniskiem, systemu zarządzania bezpieczeństwem (SMS), służb i procedur operacyjnych, szkolenia personelu oraz zasad współpracy z innymi użytkownikami lotniska, w tym służbami żeglugi powietrznej.
Rozporządzenie dotyczy wszystkich lotnisk wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych w ULC, w tym: lotnisk użytku publicznego podlegających certyfikacji zgodnie z wymaganiami międzynarodowymi (ICAO, UE), lotnisk użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji certyfikowanych na podstawie przepisów krajowych oraz lotnisk użytku wyłącznego. Projekt stanowi uzupełnienie przepisów wydanych na podstawie art. 59 a ust. 5-7 Ustawy określających wymagania techniczne i eksploatacyjne odpowiednio dla: lotnisk użytku publicznego podlegających obowiązkowi certyfikacji, o ograniczonej certyfikacji i lotnisk użytku wyłącznego.
Rozporządzenie wprowadza szereg nowych regulacji, które są zalecane przez ICAO i stosowane w innych krajach, natomiast w Polsce są wprowadzane po raz pierwszy. Między innymi projekt określa wymagania dla systemu zarządzania bezpieczeństwem zarówno dla lotnisk certyfikowanych (portów lotniczych) jak i dla lotnisk o ograniczonej certyfikacji. Projekt wprowadza obowiązek ustanowienia służb operacyjnych na lotniskach certyfikowanych, w tym dyżurnego operacyjnego portu lotniczego, służbę zarządzania płytą postojową i koordynatora ruchu naziemnego. Ponadto projekt określa szczegółowe wymagania dotyczące opracowania instrukcji operacyjnej lotniska, która jest podstawowym dokumentem wymaganym w procesie certyfikacji lotniska a także niezbędnym do wpisania lotniska do rejestru lotnisk cywilnych. Projekt nakłada na zarządzającego lotniskiem obowiązek opracowania i wdrożenia procedur operacyjnych mających na celu zapewnienie efektywnej eksploatacji lotniska oraz warunków dla bezpiecznego wykonywania operacji lotniczych. Procedury te dotyczą między innymi warunków utrzymania lotniska, inspekcji pola ruchu naziemnego, wydawania NOTAM oraz współpracy z AIS i służbami ruchu lotniczego. Po raz pierwszy w przepisach krajowych zostają wprowadzone wymagania dotyczące opracowania i wdrożenia procedur ograniczonej widzialności (LVP) oraz standardów dla lotnisk, na których wykonywane są operacji lotnicze w warunkach ograniczonej widzialności.
W związku z tym, że projekt zawiera szereg nowych regulacji mających istotne znaczenie dla funkcjonowania lotnisk i bezpieczeństwa operacji lotniczych, autorzy projektu liczą na zainteresowanie środowiska lotniczego, życzliwe wsparcie oraz zgłaszanie, w ramach konsultacji społecznych, uwag merytorycznych w do projektu, którego treść znajduje się na stronie ULC w zakładce Prawo/Projekty.
Komentarze