Zmarł Juliusz Jarończyk – modelarski mistrz świata
W dniu 24 kwietnia br. rano, w wieku 81 lat, zmarł Juliusz Jarończyk – człowiek legenda na Sądecczyźnie, artysta fotografik, twórca i wieloletni prezes Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego, autor i organizator wystaw i plenerów zdjęć, legenda modelarstwa lotniczego w Aeroklubie Podhalańskim. Modelarski mistrz świata. Legenda modelarstwa kosmicznego. Założyciel modelarni Zefirek w Muszynie.
Informację o śmierci Juliusza Jarończyka podał na swoim profilu w mediach społecznościowych inny znany i ceniony sądecki artysta fotografik Sylwester Adamczyk.
Juliusza Jarończyka znała cała Sądecczyzna. Zawsze z nieodłącznym aparatem fotograficznym. Był niezwykle otwartą, życzliwą osobą. Człowiekiem nietuzinkowym. Był człowiekiem legendą modelarstwa lotniczego w Aeroklubie Podhalańskim.
Juliusz Jarończyk urodził się 1 lipca 1944 roku w Muszynie. Był znanym i szanowanym pedagogiem, instruktorem i sędzią sportowym. Absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Długosza w Nowym Sączu i Studium Nauczycielskiego w Krzeszowicach. W roku 1961 współzałożył (m.in. ze Stanisławem Zygadłą) Klub Modelarstwa Kosmiczno-Lotniczego „Zefirek” w Muszynie, w którym objął funkcję prezesa.
Pan Juliusz był ceniony przez społeczność lokalną za rzetelność, profesjonalizm i całkowite oddanie działalności sportowej. Wśród Jego licznych osiągnięć najważniejszymi są: 2-krotne Mistrzostwo Świata, 8-krotne Wicemistrzostwo Świata, 3-krotne Wicemistrzostwo Europy w modelarstwie lotniczym i kosmicznym. Był także 24 – krotnym medalistą Mistrzostw Polski. Przez swoje sukcesy skutecznie promował Sądecczyznę w kraju i za granicą. Organizował i współorganizował liczne zawody, na których jego podopieczni zdobywali pierwsze miejsca, a tym samym rozsławiali nasz region. Od 1978 roku przez wiele lat kierował, jako prezes pracami Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego. Obecnie był honorowym prezesem KTF
Juliusz Jarończyk był inicjatorem i realizatorem regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, wystaw, plenerów fotograficznych i plastycznych.
Związany był ze środowiskiem osób pasjonatów fotografii Muszyny, Krynicy i Nowego Sącza. Organizował wiele wystaw, indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych oraz pokonkursowych.
Poprzez wspomnianą działalność oraz liczne publikacje prasowe i telewizyjne przez wiele, wiele lat promował dorobek kulturalny Sądecczyzny.
Za swoje zasługi zdobył wiele nagród i wyróżnień m.in: tytuł Zasłużonego Działacza Kultury, Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego, odznakę honorową „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej, odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Ta ostatnie honorowe odznaczenie otrzymał w tym roku.
Był również Członkiem Honorowym Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, działaczem „S”, opiekunem zabytków, strażnikiem ochrony przyrody, społecznikiem, instruktorem fotografii i filmu I kl.
Tekst: Iga Michalec
Foto: Małgorzata Kareńska
Więcej informacji na stronie https://sadeczanin.info/



Komentarze