Przejdź do treści
Silnik CFM Leap montowany w B737 MAX, fot. newsinflight
Źródło artykułu

FAA ostrzega przed uruchamianiem systemu przeciwoblodzeniowego 737 MAX w suchym powietrzu

Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) opublikowała dyrektywę zdatności do lotu (AD), aby zapobiec potencjalnym awariom wlotu silnika Boeinga 737 MAX podczas pracy systemów przeciwoblodzeniowych w suchym powietrzu.

Według FAA, AD nawiązuje do raportu z czerwca 2023 r., w którym stwierdzono, że używanie systemu EAI w suchym powietrzu „przez ponad pięć minut w pewnych warunkach środowiskowych i operacyjnych może spowodować przegrzanie wewnętrznych elementów wlotu silnika, co może skutkować poważnym uszkodzeniem jednostki napędowej”.

Podczas incydentu, który miał miejsce podczas testów i analiz w locie, odkryto, że korzystanie z systemu EAI w suchym powietrzu przez ponad pięć minut w „niektórych kombinacjach wysokości, temperatury powietrza i ustawień N1 może spowodować uszkodzenie osłony wlotu silnika”.

W związku z tym dyrektywa będzie wymagać od linii lotniczych obsługujących Boeinga 737 MAX wyposażonego w silniki CFM International LEAP-1B przeglądu ich aktualnych instrukcji użytkowania w locie (AFM) w celu ograniczenia korzystania z EAI, a także wprowadzenia zmian w MEL.

Silniki CFM International LEAP-1B są używane wyłącznie w samolotach rodziny Boeing 737 MAX, począwszy od 737 MAX-7, MAX-8, MAX-8200, MAX-9 i MAX-10.

Warto zauważyć, że wlot nie jest zbudowany przez CFM International, która produkuje silnik LEAP-1B, ale przez samego Boeinga.

Według szacunków FAA, AD obejmuje 402 samoloty zarejestrowane w USA, a koszt dostosowania się do dyrektywy wyniesie 85 USD na egzemplarz, ponieważ wymaga jedynie zmiany AFM/MEL. Ale regulator zauważył, że obecna AD jest tylko tymczasowa, a Boeing „obecnie opracowuje modyfikację, która rozwiąże niebezpieczny stan zidentyfikowany w tej AD”.

Po sfinalizowaniu modyfikacji FAA może podjąć dodatkowe działania.

FAA opublikuje AD 10 sierpnia 2023 r., a jego data obowiązywania nastąpi 15 dni później. Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat dyrektywy przez 45 dni po jej opublikowaniu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony