Przejdź do treści
Jerzy Klajmon (fot. Jerzy Nieroda)
Źródło artykułu

Zmarł Jerzy Klajmon – zasłużony dla bielskiego lotnictwa

Aeroklub Bielsko-Bialski przekazał smutną wiadomość. W dniu 19 stycznia 2023 r., w wieku lat 87, zmarł Jerzy Klajmon – pilot i wieloletni szef techniczny Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. Niezwykle zasłużony dla bielskiego lotnictwa.

Jerzy Klajmon urodził się 22 czerwca 1936 roku w Ogrodzonej. Od najmłodszych lat fascynował się lotnictwem i z nim związał swoje całe życie. Ukończył Techniczną Szkołę Wojsk Lotniczych oraz Technikum Mechaniczne w Bielsku-Białej.

W 1955 roku rozpoczął pracę w Aeroklubie w Bielsku-Białej w charakterze mechanika lotniczego, równocześnie rozpoczynając szkolenie pilotażu lotniczego. Lotnisko stało się jego domem. W roku 1960 zawarł związek małżeński z Heleną, a rok później doczekał się córki. W latach 70-tych awansował na stanowisko szefa technicznego, którym był do zasłużonej emerytury.

W krajowym Locie Południowo-Zachodniej Polski im. Kpt. pil. Franciszka Żwirki (rozgrywany od 1929) zwyciężył w edycji XVII w 1970 r. w załodze z Władysławem Gawlikiem.

Brał udział w licznych zawodach szybowcowych będąc jednocześnie zawsze na posterunku mechanika. W 1972 roku awaryjnie wylądował szybowcem "Pirat" na Klimczoku, gdzie dostał 2 metrykę urodzenia ("Urodzonemu po raz wtórny na Klimczoku").

Był jednym z trzech członków załogi samolotu An-2, który 24 lipca 1990 r. rozbił się na osiedlu Polskich Skrzydeł. Z powodu zatrzymania dopływu paliwa do silnika samolot runął w dół i tylko kunszt pilota sprawił, że w wypadku nie ucierpiało żadne z 12 przebywających na pokładzie dzieci.

W 1993 roku odchodząc na emeryturę nie zrezygnował z pracy przy samolotach. Zaczął swoją przygodę z historycznymi samolotami, pracując przy odbudowie RWD-5 czy Bücker Bü 131 Jungmann.

Od zawsze poza lotnictwem kochał narty. W swoim życiu doczekał się 3 wnucząt oraz 4 prawnuków.

Pogrzeb Jerzego Klajmona odbędzie się w dniu 22 stycznia 2023 r. (niedziela) o godzinie 13:00 w Opatowcu (woj. Świętokrzyskie).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony