Zmarł Janusz Siemiątkowski

Janusz Siemiątkowski (fot. TOPR)

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z prawdziwym smutkiem zawiadomiło, że w dniu 12 grudnia 2016 roku zmarł Janusz Siemiątkowski.

Urodzony 3 sierpnia 1931 r. w Krakowie był członkiem Grupy Krynickiej GOPR lecz przez szereg lat pełnił dyżury w Zakopanem jako pilot śmigłowca ratowniczego w Tatrach należąc do elitarnej grupy pilotów – ratowników.

Pilot od 1950, instruktor pilot I klasy, od 1968 roku uczestniczył w 160 poważnych wyprawach ratunkowych w Tatrach i zwiózł ze stoków blisko 100 poważnie rannych narciarzy wykonując przy tym kilkaset lotów.

Jego najtrudniejsze loty w Tatrach to m.in. pierwsze lądowanie śmigłowca Mi-2 na Buli pod Rysami w zimie 1975-76; desant ratowników i sprzętu na Wielkiej Galerii Cubryńskiej w czasie akcji na pn. ścianie Mięguszowieckiego Szczytu w styczniu 1977 roku czy też lądowanie w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych na Walentkowym Wierchu w lutym 1983 roku. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe pragnie podkreślić, że loty te przy ówczesnych ograniczeniach technicznych śmigłowca Mi-2 świadczyły o ogromnych umiejętnościach i doświadczeniu.

Źródło: TOPR
comments powered by Disqus