Zmarł generał dywizji Henryk Michałowski

Henryk Michałowski (fot. sslwrp.pl)

Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP poinformowało, że w nocy z 8 na 9 stycznia br., w wieku 90 lat zmarł po ciężkiej chorobie, zasłużony dla lotnictwa pilot i dowódca, generał dywizji Henryk Michałowski.

Służbę w lotnictwie rozpoczął we wrześniu 1949 roku jako podchorąży Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Od 1951 roku, po promocji na oficera, pełni służbę w 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” od stanowiska pilota do pomocnika dowódcy pułku ds. pilotażu. Po stosownym przeszkoleniu objął obowiązki dowódcy 31. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego (później pszb) w Łasku. Od 1961 do 1963 roku kierował Oficerską Szkołą Lotniczą nr 5 w Radomiu, najpierw jako zastępca, później jako jej komendant. Po ukończeniu ASG SZ ZSRR skierowany do WOPK jako szef lotnictwa 2 KOPK, następnie jako zastępca dowódcy 3 KOPK, a później jego dowódca. Od października 1972 roku do sierpnia 1976 był Dowódcą Wojsk Lotniczych.

W latach 1977 do 1984 pełnił obowiązki attache wojskowego i lotniczego Ambasady Polskiej w Pradze. W stan spoczynku przeniesiony został w grudniu 1986 roku.

Był pilotem I klasy z nalotem ok. 4000 godzin. Odznaczony m. in. Krzyżami Oficerskim o Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżami Zasługi i wieloma odznaczeniami resortowymi. Zasłużony Pilot Wojskowy.

Generał Henryk Michałowski zostanie pochowany w dniu 17 stycznia 2017 r. o godzinie 13.10 na cmentarzu Junikowo w Poznaniu.

Źródło: Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
comments powered by Disqus