Zielone światło dla rozwoju PL Wrocław
Wrocławskie lotnisko przejęło w wieloletnie użytkowanie tereny powojskowe, niezbędne do rozwoju portu. Ponad 460 hektarów gruntu przekazał marszałek województwa dolnośląskiego, zaraz po tym jak otrzymał ziemię od wojewody.
Wrocławskie lotnisko przejęło w użytkowanie największe w Polsce tereny powojskowe. Najpierw wojewoda - na mocy ustawy o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego – przekazał dziś ziemię powojskową samorządowi województwa. W drodze darowizny marszałek otrzymał w sumie ponad 407 ha. To tereny położone w obrębie wrocławskiego osiedla Strachowice oraz w Krzeptowie w gminie Kąty Wrocławskie.
Kolejnych ponad 56 ha (Strachowice, Krzeptów, Jarnołtów) marszałek otrzymał od wojewody w formie użyczenia. Zaraz po podpisaniu aktu notarialnego marszałek przekazał z kolei ziemię w wieloletnie użytkowanie Portowi Lotniczemu Wrocław SA. Samorząd województwa jest udziałowcem spółki. – Ta decyzja ostatecznie przypieczętowuje rozwój inwestycyjny wrocławskiego lotniska – mówi Jarosław Wróblewski, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław. – Powojskowe grunty są niezbędne w kontekście przygotowań Wrocławia do piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku - dodaje.
Na fragmencie ziemi zbudowane zostaną na przykład płaszczyzny lotniskowe przed nowym terminalem. Tereny zostaną też wykorzystane podczas budowy systemu bezpieczeństwa wokół lotniska. Po przejęciu ziemi powojskowej w wieloletnie użytkowanie Port Lotniczy Wrocław będzie mógł planować kolejne inwestycje lotniskowe. – Nowe możliwości inwestycyjne stawiają Wrocław w bardzo uprzywilejowanej pozycji w stosunku do innych portów lotniczych – mówi Jarosław Wróblewski. Zwłaszcza że wrocławskie lotnisko czeka na jeszcze jedno użyczenie. Po uregulowaniu stanu prawnego marszałek Dolnego Śląska otrzyma od skarbu państwa jeszcze prawie 240 ha.
Komentarze